Zmień swoje zachowanie tak, aby osiągnąć życie jakiego pragniesz - Zasady Canfielda

wtorek, kwietnia 19, 2016

Zmień swoje zachowanie tak, aby osiągnąć życie jakiego pragniesz - Zasady Canfielda

Czy zdarza Ci się obwiniać pewnych ludzi bądź okoliczności za swoje niepowodzenia? Nieustannie narzekasz na złą pogodę, korki, drogie koszty utrzymania, rząd, pracę, partnera czy partnerkę? Musisz wiedzieć, że jest tylko jedna osoba odpowiedzialna za sytuację, w której się obecnie znajdujesz. Tą osobą jesteś Ty sam. 
Dzisiaj opiszę jedną z zasad z książki Zasady Canfielda autorstwa Jacka Canfielda. Przekażę to, czego dowiedziałam się z książki oraz osobiste przemyślenia i doświadczenia.

Jaki jest wpływ zdarzeń na to, co osiągasz?

Każdy wynik i doświadczenie, zarówno pozytywne, jak i negatywne zależą od tego, jak zareagowałeś na wcześniejsze wydarzenia w swoim życiu. W książce Zasady Canfielda autor obrazuje to pewną formułą:
Z (zdarzenie) + R (reakcja) = W (wynik)
Większość ludzi narzeka na zdarzenia, nawet jeżeli były one nie do przewidzenia. Rzadko się zdarza, że np. zepsuje się tramwaj w drodze na egzamin, ale już to, że w godzinach porannych będą korki jest raczej oczywiste. Ale i tak denerwujemy się czy zdążymy zamiast wziąć na to poprawkę i wyjechać wcześniej.
Winimy zdarzenia (Z) za niesatysfakcjonujące nas rezultaty (W). Winimy gospodarkę, brak wykształcenia, pogodę, szefa, żonę, dzieci. Te czynniki mają wpływ na sytuację w jakiej się znaleźliśmy, ale nie mają decydującego znaczenia. Gdyby faktycznie tak było, to nikt nigdy nie osiągnąłby sukcesu. Bo zawsze znajdują się jakieś niesprzyjające temu czynniki zewnętrzne. Codziennie ludzie przezwyciężają te czynniki i osiągają sukces. Tak więc to nie one Cię blokują, lecz Ty sam to robisz. To od Ciebie zależy jak zareagujesz na te czynniki.

Zaniedbujemy swoje zdrowie (nie ćwiczymy, niezdrowo się odżywiamy, palimy i pijemy), nie robimy nic, aby się rozwijać, marnujemy czas na bezproduktywne rzeczy (jak oglądanie telewizji całymi wieczorami), nie myślimy o przyszłości, unikamy konfrontacji, nie prosimy o to, czego pragniemy.

Zmień swoje reakcje

Zamiast tego warto zmienić swoje reakcje (R) na zdarzenia (Z), aż osiągniesz satysfakcjonujący Cię wynik (W). Przestań ciągle szukać wymówek, dlaczego coś Ci nie wychodzi, dlaczego nie masz takiego życia, jakiego pragniesz.
Zmień to, nad czym masz kontrolę. Zmień swój sposób myślenia, zmień wyobrażenie na temat siebie i świata, zmień swoje zachowanie.
Weź 100% odpowiedzialności za swoje życie. Czy wiesz co to oznacza? Jeżeli winisz kogoś lub jakąś okoliczność za zdarzenia w Twoim życiu to znaczy, że nie wziąłeś 100% odpowiedzialności za swoje życie.


Krótki przykład dla lepszego zrozumienia.
I sytuacja: Postanowiłeś rzucić palenie. Jednak na przerwie w pracy koledzy namawiają Cię na "jednego". Nie mogłeś im odmówić i kolejny raz wróciłeś do swojego nałogu.
II sytuacja: Postanowiłeś rzucić palenie. Na przerwie koledzy w pracy usilnie namawiają Cię na "jednego". Odmawiasz im. Udaje Ci się wytrwać w postanowieniu, a ponadto czujesz się dużo lepiej, dzięki przejawowi silnej woli, a zmiana tego nawyku dodaje Ci energii do zmiany innych nawyków.

Jeżeli uświadomisz sobie, że tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoją obecną sytuację, będziesz mógł ją zmienić.
Nie szukaj winnych, nie wymyślaj wymówek, nie skarż się.
Weź pełną odpowiedzialność za swoje wyniki, zarówno sukcesy, jak i porażki.

Zostaw za sobą przeszłość. Nie roztrząsaj tego, dlaczego się tak zachowywałeś do tej pory. Jak do tego doprowadziłeś? Myśl o tym, że teraz wszystko zależy od Ciebie. Gdy coś Ci nie wychodzi zastanów się dlaczego? Czy może musisz zmienić swoje przekonania? Co zrobiłeś albo czego nie zrobiłeś doprowadzając do tej sytuacji?  Co mogłeś zrobić inaczej? Jakim zachowaniem skłoniłeś daną osobę do określonego postępowania? Co następnym razem możesz zrobić inaczej, aby uzyskać to, czego pragniesz?

Możesz zmienić tylko to, nad czym masz kontrolę.

Swoje myśli, wyobrażenia, które wizualizujesz oraz działania, które podejmujesz.
Jeśli wciąż będziesz robić tak samo, jak robiłeś zawsze, wciąż będziesz otrzymywał wyniki takie jak zawsze.
Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników, zmień swoje reakcje. Zacznij myśleć pozytywnie zamiast negatywnie. Zacznij wyobrażać sobie to, czego pragniesz, zamiast myśleć o tym, co złego może się przydarzyć. Zmień swoje zachowanie. Zacznij działać.
W dniu, w którym zmienisz swoje reakcje na zdarzenia, Twoje życie zacznie zmieniać się na lepsze.
Przestań narzekać. Narzekanie to strata czasu. Owszem, gdy wygadasz się zwykle jest Ci lepiej, ale nie możesz ciągle powtarzać, że Twój przełożony się na Ciebie uwziął, że mamy takie czasy, że nie zarobisz więcej niż najniższa krajowa, że w Polsce jest źle i nie możesz wieść tutaj szczęśliwego życia. Skoro narzekasz to znaczy, że wierzysz w to, że istnieje coś lepszego. Uważasz, że jest możliwe, aby żyć lepiej, ale że akurat Ty nie możesz tego osiągnąć.
Jesteś przekonany o tym, że mógłbyś mieć lepszą, bardziej satysfakcjonującą pracę, bardziej kochającego partnera, więcej pieniędzy. Wiesz o tym, że to istnieje, że tego pragniesz, ale nie robisz nic, żeby się do tego zbliżyć. Ponieważ prawdopodobnie boisz się ryzyka, porażki, nie chcesz podejmować wysiłku. Uwierz w to, że mogłoby się to stać Twoim udziałem. To Twoja decyzja, co robisz. Nie ma sensu narzekać. Lepiej wykorzystać swoją energię na wprowadzanie zmian, tworzenie życia swoich marzeń. Albo ewentualnie zaakceptuj swój wybór pozostania w obecnej sytuacji i weź za niego odpowiedzialność. Uświadom sobie, że to Ty o tym zadecydowałeś.

Mało kto potrafi przyznać się, że to on sam jest odpowiedzialny za sytuację, w której się znajduje. Mam nadzieję, że dzięki temu, co przeczytałeś dwa razy się zastanowisz zanim zwalisz winę na coś lub kogoś za negatywne zdarzenie w Twoim życiu. I mam nadzieję, że już teraz zastanowisz się jak możesz wpłynąć na swoje życie, aby było takie, jakiego pragniesz. Pamiętaj, że to Ty sam kreujesz swoje życie. A każdą sytuację, która Cię spotyka możesz różnie interpretować.

Podsumowanie
Jeszcze dwa słowa o książce Zasady Canfielda (link do oferty). Książka ta zawiera spory zbiór mądrych zasad, które inspirują do zastanowienia się nad swoim postępowaniem. Dzięki niej możesz zmienić swój sposób myślenia. Książka jest naprawdę obszerna: zawiera 64 zasady na prawie pięciuset stronach. Uważam, że to naprawdę świetna pozycja, ale dla praktyków. Bo jeżeli zamierzasz tylko ją przeczytać, a nie zastanowić się i zastosować do zasad w niej zawartych to jej nie kupuj.
Na co dzień ciężko jest pamiętać o tych wszystkich zasadach jeżeli dopiero zaczynamy je wprowadzać. Najlepiej robić to powoli, wprowadzając tylko jedną koncepcję na raz. A Ty co myślisz o opisanej przeze mnie zasadzie? Czy uważasz, że warto ją wprowadzić do swojego życia? Jeżeli przeczytałeś książkę podziel się swoją opinią również na jej temat.

Zachęcam Cię również do przeczytania wpisów powiązanych z tematem:

You Might Also Like

0 komentarze