Bądź architektem swojego życia

czwartek, kwietnia 28, 2016

Bądź architektem swojego życia
Gdy chcesz wybudować dom najpierw szukasz odpowiedniego miejsca i planu. Projektujesz w swojej głowie jak ma wyglądać, co chciałbyś w nim mieć. Następnie szukasz gotowego projektu lub udajesz się do architekta, który przygotuje dokładnie taki plan domu, jaki chcesz, uwzględniając wszystko to, co trzeba. Bo każdy dom, aby był trwały i spełniał swoje funkcje musi być odpowiednio zaprojektowany. Poza tym starannie wybierasz rozkład i wielkość pomieszczeń biorąc pod uwagę jego funkcjonalność dla Ciebie i Twojej rodziny. Czasami są to tygodnie, a nawet miesiące poszukiwań i przemyśleń. Gdy planujesz swój ślub również tygodniami zastanawiasz się jak ma przebiegać cała uroczystość. Gdzie odbędzie się wesele? Jak będzie wyglądała suknia ślubna? Jaki będzie wystrój sali, menu, motyw przewodni? A to tylko 1 może 2 dni Twojego życia.
A zastanawiałeś się kiedyś ile czasu poświęcasz na przemyślenia dotyczące tego jak będzie wyglądało całe Twoje życie? Jak chcesz żeby ono wyglądało? Wybór partnera bądź partnerki należy raczej do serca. Zakochujesz się i zwykle nie dyskutujesz z sercem. (Tak przynajmniej mi się wydaje.) Ale co z resztą. Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie? Twoja kariera? Co chciałbyś robić w pracy? Jak chciałbyś spędzać czas wolny? Jakich relacji pragniesz ze swoją rodziną i przyjaciółmi?

Rzeczywistość

Większość ludzi myśli coś w rodzaju: "chciałbym być szczęśliwy, zdrowy i mieć trochę pieniędzy". Są to bardzo ogólne frazesy w porównaniu z planowaniem domu czy ślubu. Ponadto to raczej trudna sztuka, żeby dobrze zbalansować te obszary ze sobą. Wielu ludziom się to nie udaje. W pogoni za pieniędzmi zaniedbują swoje zdrowie i relacje z najbliższymi. Czasami przyczyną takiego stanu rzeczy są nie pieniądze, a pasja z jaką wykonują swoją pracę. Wtedy przynajmniej na pewnym polu osiągają satysfakcję, ale raczej nie są w pełni szczęśliwi ze względu na pozostałe obszary. Czasami tak bardzo skupiamy się na rodzinie, że nie myślimy o sobie, o swoim zdrowiu oraz o swoich pasjach i pragnieniach. Wtedy też nie jest dobrze. Jak to mówią dobry rodzic to szczęśliwy rodzic. Najpierw należy zadbać o siebie, żeby móc troszczyć się o innych. Nawet w samolotach usłyszymy komunikat, żeby w razie turbulencji najpierw nałożyć maseczkę sobie, a następnie dziecku.
Mając wiele obowiązków domowych, czy biernie odpoczywając przed telewizorem zapominamy o tym, aby zadbać o swoje zdrowie, póki możemy się nim cieszyć. Do lekarza chodzimy tylko, gdy coś nam dolega. Gdy spotykamy się ze znajomymi umawiamy się raczej na piwo w barze albo na wspólne oglądanie filmu niż spacer czy przejażdżkę rowerową. Tak naprawdę, gdy kończy się nasza edukacja gdzieś na poziomie liceum cieszymy się, że nie będziemy musieli już codziennie ćwiczyć. A potem okazuje się, że w naszym życiu prawie w ogóle nie ma ruchu. Aktywność fizyczna przynosi tak wiele korzyści, działa prewencyjnie na tak wiele chorób i schorzeń, że aż trudno w to uwierzyć jak wielu ludzi nad tym się nie zastanawia.

Codzienna rutyna

Codziennie robisz to samo. Praca, ogarnięcie domu, sen i tak w kółko. Przeżywasz swoje życie jak na automacie. Te same monotonne czynności. Czy chcesz tak żyć? Czy chcesz robić codziennie to samo, aż do śmierci? Czy może jednak chcesz coś zmienić? Chcesz mieć inne życie?
Na pewno znasz ludzi, którzy mówią, że taki los jest im przeznaczony, tak jest zapisane w gwiazdach. To nic innego jak wymówka, zrzucenie z siebie odpowiedzialności za swoje życie. Nie możemy kontrolować wszystkiego i ominąć każdej przeszkody na naszej drodze. Możemy jednak wybrać jak zareagujemy na te przeszkody.
W życiu masz dwie opcje, jeżeli Ci się coś nie podoba: możesz albo coś zmienić w związku z tym (jeżeli masz wpływ na tę rzecz lub okoliczność to właśnie je, a jeżeli nie masz na nie wpływu to swoje nastawienie) albo możesz to zaakceptować (a nawet polubić).

Skupmy się na zmianach.

Nie jestem za tym, żeby sztywno określić jak ma wyglądać twoje życie, bo życie to nie film, który możesz wyreżyserować według dokładnego scenariusza. Jest pełne niespodzianek i czynników zewnętrznych. Ale to Ty decydujesz jak na nie zareagujesz. Więcej o reakcjach pisałam w poście: Zmień swoje zachowania tak, aby osiągnąć życie jakiego pragniesz - Zasady Canfielda.
Wierzę w to, że jeżeli już dzisiaj zaczniesz projektować swoje życie prędzej czy później Twoje plany staną się rzeczywistością. Zaprojektowanie swojego życia pozwoli Ci świadomie podejmować działania prowadzące do szczęśliwego i zbalansowanego życia. Możesz kształtować swoją rzeczywistość zamiast poddawać się jej. Miej wpływ na swoje życie. Buduj interesujące, nieschematyczne życie, z którego będziesz mógł czerpać garściami.  Uświadom sobie, że to Ty decydujesz o tym, jak ono wygląda. Wytyczasz drogę, którą podążasz.
Większość ludzi nie zastanawia się głębiej nad swoim życiem albo myśli ze nie ma na nie wpływu, żyje z dnia na dzień. Tak jest łatwiej, nie trzeba się wysilać. Ale warto włożyć trochę trudu i zastanowić się, jakie chcielibyśmy mieć życie. Najpierw należy dowiedzieć się, czego pragniesz. Stworzyć plan, a następnie powoli wprowadzać zmiany tak, aby przybliżać się do swoich oczekiwań.
Człowiek jest odpowiedzialny za kreowanie własnego życia, dlatego jest w pewnym stopniu podobny do architekta. Architekt to osoba, która przekształca wizje i pomysły w rzeczywistość. W zasadzie w konkretny plan, który można ożywić. Przekształcenie marzeń i wizji w konkretny plan jest trudne. Należy je dostosować do rzeczywistości, uwzględnić przeszkody, ale nie rezygnuj tylko dlatego, że boisz się porażki. Jak to mówią: dream big.

Pamiętaj, że to Ty kreujesz swoje życie.

Jest to duża odpowiedzialność, ale też wspaniała okazja, którą wielu ludzi przepuszcza. Aby urzeczywistnić swoje marzenia i stać się osobą, jaką chcemy być musimy włożyć dużo wysiłku. Zacznij tworzyć plan, który przeniesie Cię z miejsca, w którym jesteś do miejsca, gdzie chciałbyś być. Oczywiście od czasu do czasu może trzeba będzie coś zmienić. Może zmienią się Twoje marzenia. Nie bój się zawracać z obranego kursu.
Koniecznie zapisz swoje plany. Projekt zapisany na kartce ma większą moc, niż mgliste marzenia w naszej głowie. Zachęcam do zapoznania się z tekstem dlaczego warto zapisywać swoje cele.

Mój "plan" ;)

Jak na razie spełniło się moje największe marzenie - zostałam mamą. Prawie cały czas i energię poświęcam mojej córeczce. Jeszcze nie mam sprecyzowanych planów dotyczących tego, gdzie chcę mieszkać i gdzie dokładnie chcę pracować (dotychczasowa praca mi się podoba, ale wiem, że raczej nie będę miała w niej możliwości rozwoju, więc zastanawiam się nad ewentualną zmianą).
Pomyślisz, że nie mam dużego doświadczenia, więc nie warto mnie słuchać (a dokładniej czytać). Bo w końcu powinniśmy się uczyć od ludzi, którzy już osiągnęli coś, dzięki swoim radom. Ja staram się iść do przodu każdego dnia i jestem bardzo zadowolona ze swojego życia. Jeżeli jednak potrzebujesz dowodów to zapraszam do przeczytania kilku książek z dziedziny rozwoju osobistego autorów, których życie świadczy o tym, że dzięki wyznawanym zasadom osiągnęli pełną satysfakcję.
Mam nadzieję, że chociaż zainspiruję Cię do przemyśleń na ten temat. Bądź architektem swojego życia.

"Jeśli nie pójdziesz za tym, czego pragniesz, nigdy tego nie zdobędziesz."
Nora Roberts

PS. Zachęcam do pomocy Tymonkowi choremu na siatkówczaka oka. Przekaż dalej.

You Might Also Like

0 komentarze