Recenzja: Brian Tracy - Zjedz tę żabę

środa, stycznia 18, 2017

Tytuł książki jest trochę dezorientujący. Jednych zaintryguje, a inni przejdą wobec niej obojętnie sądząc, że książka na pewno nie jest dla nich. Dopiero podtytuł mówi nam, o czym jest ta książka. W środku znajdziemy 21 konkretnych sposobów na zwiększenie naszej wydajności oraz przezwyciężenie skłonności do zwlekania. Każda metoda to oddzielny rozdział, na końcu którego znajdują się ćwiczenia do wykonania.
Poradnik nie jest zbyt długi, a do tego napisany jest prostym językiem, co sprawia, że jest łatwy w odbiorze. Książka jest głównie dla osób pracujących, czy to w firmie czy w domu, ale rady w niej zawarte można również zastosować w życiu prywatnym. Jest ona dla tych, którzy narzekają na wieczny brak czasu i w końcu pragną coś z tym zrobić.

Co oznacza tytuł?


Tytuł książki opiera się na metaforze, porównując nasze największe, najważniejsze, a zaraz mające najkorzystniejszy wpływ na nasze życie zadanie do ogromnej żaby. Rozpoczęcie pracy od zjedzenia tej żaby skutkuje poczuciem zadowolenia, że już nic gorszego dziś nas nie spotka. A ponadto wykonamy zadanie, które być może od dłuższego czasu figuruje na naszych listach zadań i męczy nas psychicznie.

Wprowadzenie do książki Zjedz tę żabę


Na początku autor rozwiewa nasze nadzieje pisząc, że nigdy nie znajdziemy dość czasu, aby wykonać wszystko, co powinniśmy i pragniemy zrobić. Nie wydostaniemy się spod lawiny przytłaczających nas zadań. Dlatego też Tracy namawia nas do zmiany sposobu pracy i myślenia. Rezygnacji z dużej części zadań, a skupieniu się na kilku najważniejszych. "Zdolność do skoncentrowania się wyłącznie na najważniejszym zadaniu, wykonania go dobrze aż do końca, jest kluczem do wszelkiego powodzenia, szacunku, wysokiego statusu i szczęścia w życiu." Już w przedmowie spotykamy się z metodą, która sprawi, że osiągniemy to, co osiągają specjaliści lub eksperci w naszej dziedzinie. Sposób jest bardzo prosty, należy pytać ich jak udało im się dojść tu gdzie są, a następnie ich naśladować.
We wprowadzeniu również otrzymujemy kilka wartościowych uwag. Autor podkreśla jak ważna w dzisiejszych czasach jest identyfikacja najważniejszych zadań. A następnie zabranie się za nie oraz ich wykonanie szybko i dobrze. Dosyć obrazowe jest stwierdzenie, że "przeciętna osoba, która wykształci w sobie nawyk działania według ściśle określonych priorytetów oraz bezzwłocznego realizowania ważnych zadań, dokona więcej od geniusza, który dużo mówi i snuje wspaniałe plany, lecz niewiele z tego wprowadza w czyn."
Naprawdę ważne jest, aby bezzwłocznie przystępować do działania. Marnujemy dużo czasu unikając wykonywania trudnych zadań. Tracy wprowadza reguły oparte na metaforze z żabą, które być może podziałają na czyjąś wyobraźnię, np.: "Druga reguła połykania żab brzmi: Jeśli musisz połknąć żywą żabę, nie warto siedzieć i przyglądać się jej zbyt długo.".
Autor zwraca uwagę, że kluczem do opanowania każdej umiejętności jest ćwiczenie. A umysł jest jak mięsień: "im więcej go używasz, tym silniejszy i bardziej sprawny się staje".

O czym przeczytamy w książce Zjedz tę żabę?


Każdy rozdział rozpoczyna się od inspirującego cytatu. I tak na początku pierwszego rozdziału przeczytamy:

"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć."
Napoleon Hill

Jest to jakby motto rozdziału, w którym autor namawia nas do precyzyjnego określenia, co chcemy osiągnąć w każdej dziedzinie swojego życia. W dalszej części podaje siedmio-etapowy proces efektywnego wyznaczania i osiągania celów.   
W poszczególnych rozdziałach książki znajdziemy 21 metod poprawy naszej wydajności. Możemy zastosować kilka z nich, a możemy wszystkie. Ale prawdopodobnie nie każda metoda przypadnie nam do gustu. Niektóre, a może nawet większość tych metod znasz, ale warto je sobie przypomnieć. W krótkiej formie zebrane są w jednym miejscu. Jest to swoista esencja porad jak pracować wydajniej. Znajdziesz tam między innymi rady, aby planować każdy dzień z wyprzedzeniem, stosować się do zasady Pareto 80/20, stosować metodę ABCDE, dobrze przygotować się do pracy, dzielić zadania i wykonywać je krok po kroku, określić swoje mocne i słabe strony. A najważniejszy nawyk, który warto sobie wyrobić to według mnie bezzwłoczne przystępowanie do pracy.
Nie znajdziesz w tej książce opisów na temat wartości w życiu, ani wiedzy na temat procesów motywacyjnych. Ale konkretne techniki do wprowadzenia w życie bez teorii na ich temat.
Na końcu książki znajdziemy podsumowanie wszystkich metod, co da nam szybki pogląd, gdy będziemy chcieli sobie przypomnieć treść książki.
Brian Tracy jest specjalistą w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi, mówcą motywacyjnym oraz autorem wielu poradników na temat efektywności, organizacji czasu i samorozwoju.


Jeżeli spodobał Ci się opis książki i chciałbyś ją kupić to możesz to zrobić tutaj (link partnerski). Natomiast jeżeli nadal nie jesteś przekonany, czy to książka dla Ciebie to na stronie wydawnictwa MT Biznes możesz przeczytać darmowy fragment książki. A może już ją przeczytałeś? Podziel się swoją opinią na jej temat w komentarzu.

You Might Also Like

0 komentarze