Podziel się linkiem #6

niedziela, stycznia 08, 2017


Podziel się linkiem to seria postów na moim blogu, w których dzielę się z Wami ciekawymi wpisami znalezionymi w sieci. Będą one dotyczyć głównie tematyki około rozwojowej, ale nie tylko. Mam również nadzieję, że i Wy zaangażujecie się i polecicie mi w komentarzach interesujące wpisy zarówno własne, jak i cudze. Liczę, że dzięki tej serii uda mi się zachęcić Was do zaznajomienia się z ciekawymi treściami oraz, że sama dzięki Waszym poleceniom poznam pasjonujące posty i całe blogi.
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami postami na temat podsumowań oraz postanowień. Nie dysponuję żadnymi danymi, ale wydaje mi się, że większość ludzi nie robi podsumowań, ani nie ustala sobie żadnych celów. Niekoniecznie jestem zwolennikiem postanowień noworocznych, ale uważam, że Nowy Rok to jakby taki mocniejszy pretekst do wyznaczania celów. Jest wiele sposobów na podsumowanie oraz planowanie i każdemu będzie odpowiadało, co innego. Dlatego też zebrałam najbardziej mnie inspirujące wpisy z nadzieją, że i Was zaciekawią oraz pobudzą do działania.

Polecane przeze mnie posty:


Jak zabrać się za robienie podsumowań, by zyskać

Krótki post o tym jak zabrać się za podsumowanie roku tak, aby się nie zdołować. Autorka namawia w nim do głębszej analizy minionego roku. Znalezienia w pamięci wszystkich pozytywnych rzeczy, które się wydarzyły. Pisze też o dopasowaniu systemu, który stosujesz do siebie. Bez względu na to, czego on dotyczy. I właściwie po lekturze wszystkich polecanych przeze mnie tutaj postów określiłam swój własny system podsumowań i planowania.

34 życiowe mądrości na koniec roku

Krótko i zwięźle. Na przykład: "Kolekcjonuj wspomnienia, nie rzeczy." Chciałabym, aby było to moje motto na ten rok. Pozostałe mądrości również warto przemyśleć i zapamiętać.


Jak dobrze podsumować rok?

Autorka zwięźle wyjaśnia jak przeprowadzić dogłębną analizę roku. Podaje kilka pytań, które mogą w tym pomóc. Warto chwilę się zastanowić w jakim miejscu byliśmy rok temu, a w jakim jesteśmy teraz? Co nam się udało? Czego dokonaliśmy? Jakie ważne wydarzenia miały miejsce w naszym życiu? A co nam się nie udało i dlaczego? Co chcielibyśmy zmienić? Jest to wstęp do ustalania celów na kolejny rok.

Ważne pytania, które warto sobie zadać, by dobrze podsumować rok

Dzięki umiejętnemu podsumowaniu mijającego roku możemy odnieść wiele korzyści. Ważne jest nie tylko to, co zrealizowaliśmy i czego nie udało nam się zrealizować. Istotniejsze są powody, czyli dlaczego pewne rzeczy osiągnęliśmy, a innych nie. Autorka postu propnuje metodę z wykorzystaniem pytań kartezjańskich. Myślę, że sposób warty wypróbowania.

21 pytań do zadania samemu sobie przed końcem roku

Aby dobrze rozliczyć się z samym sobą na pewno przydadzą się pytania umieszczone w tym wpisie.  Pytania naprawdę dają do myślenia. Autor sugeruje również, aby do takich pytań zaglądać częściej niż raz w roku i myślę że to bardzo dobra rada. Od siebie mogę dodać, że najlepiej stworzyć taką listę "szytą na miarę". A najlepiej dwie jedną na podsumowanie półrocza lub roku, a drugą na podsumowanie miesiąca. Co o tym myślicie?

Jak dobrze zaplanować cele na nadchodzący rok?

W zasadzie autorka skupia się na tym, aby na podstawie poprzedniego roku lub nawet kilku lat określić jakie obszary w naszym życiu chcemy zmienić. Marta pisze o bardzo ważnej rzeczy, którą należy sobie uświadomić na początku planowania, aby przyjrzeć się swojej aktualnej sytuacji i zastanowić się co jest dla nas naprawdę ważne. Tak, aby nie zostać przygniecionym masą celów i pragnień, które sobie postanowiliśmy w przypływie motywacji. W poście proponuje trzy ćwiczenia wraz z przykładami oraz ich niewątpliwymi zaletami.

Jak stawiać i osiągać cele?

Wpis Alicji poprowadzi Cię krok po kroku od chaosu pomysłów na siebie, bądź pustki w głowie do stworzenia konkretnego planu działania, aby zrealizować swoje cele. Podoba mi się podejście realizacji celu w ciągu 3 miesięcy. Jeżeli mamy perspektywę roku to faktycznie jest duże prawdopodobieństwo odkładania naszego celu, co może skończyć się jego całkowitym porzuceniem. Sprawdzanie co jakiś czas (np. dwa tygodnie), czy zmierzamy w dobrym kierunku również jest świetnym pomysłem. A dwa tygodnie wydają się całkiem rozsądnym okresem.

Tylko 3 życzenia na nowy rok

Ola ma trochę mniej szablonowe podejście do postanowień noworocznych. W swoim wpisie umieściła trzy życzenia na nowy rok. Bardzo spodobało mi się takie nastawienie. Ten wpis po prostu trzeba przeczytać. Myślę, że każdy chciałby spełnienia właśnie tych trzech życzeń. Może warto zastosować taką filozofię zamiast skrupulatnie ustalać plany działania? Jak myślicie?

100 rzeczy do zrobienia w 2017 roku - lista marzeń, celów i planów

Ola na swoim blogu opublikowała listę 100 rzeczy, które chce zrobić w tym roku. Jest to również całkiem ciekawy pomysł. Do tej pory spotkałam się z takimi listami, ale do zrobienia w perspektywie całego życia. Jednak rzeczy umieszczone na liście Oli to nie są jakieś duże marzenia, chociaż ich ilość może być zatrważająca. Lista podzielona jest na kilka kategorii. Jedna z nich to "czas wolny" gdzie znajdziemy m.in. takie rzeczy jak: pomalować paznokcie raz w miesiącu, czy zjeść określoną potrawę. Ciekawy pomysł, a i lista bardzo inspirująca.

Jak nie wpaść w pułapki wyznaczania celów? 

Na koniec kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę podczas wyznaczania celów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo ich realizacji. Bo często jest tak, że zwyczajnie nie udaje nam się osiągnąć tego, co sobie postanowiliśmy. Zastosowanie się do rad w tym poście powinno pomóc w większości przypadków. 

Ciekawa jestem, co wy myślicie o podsumowaniach oraz planowaniu. Jakie są Wasze sposoby? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.
Blogi, które mnie szczególnie zaciekawiły:
Na koniec przypomnę jeszcze, co ostatnio ukazało się na moim blogu:

You Might Also Like

0 komentarze