Jak zrobić mapę marzeń (vision board) - kolaż ze zdjęć w Photoscape?

niedziela, stycznia 28, 2018

Mapa marzeń, vision board, kolaż ze zdjęć w Photoscape

Czym jest mapa marzeń?


Początek roku jako naturalne nowe otwarcie skłania nas do różnego rodzaju podsumowań i postanowień. Mówimy sobie, że teraz to już na pewno zaczniemy się zdrowo odżywiać, codziennie będziemy biegać, zrzucimy 10 kg, wypracujemy sobie awans i jeszcze rozwiniemy swoje zainteresowania. Ech... czego sobie nie obiecujemy.

Mapa marzeń, czy też po angielsku vision board ma nam pomóc w określeniu naszych marzeń i celów. To takie graficzne przedstawienie czego pragniemy w danym czasie, np. w tym roku. Jeżeli powiesimy ją w jakimś widocznym miejscu albo ustawimy na tapetę w telefonie lub na laptopie będzie nam świetnie służyć jako przypomnienie naszych marzeń i celów.

Mapę marzeń możemy stworzyć ręcznie na dużym brystolu przy pomocy zdjęć wyciętych z gazet lub w jakimś programie komputerowym. Ja preferuję tą drugą opcję i dziś chcę Wam pokazać jak można zrobić taką mapę marzeń w darmowym programie Photoscape.

Przed przystąpieniem do pracy z programem warto poszukać w sieci (bankach zdjęć) zdjęć, które będą przedstawiały to, czego pragniemy. Zdjęcia mogą przedstawiać konkretne przedmioty, umiejętności, które pragniemy zdobyć lub po prostu określone doświadczenia (jak wymarzone wakacje). Według mnie mogą to być tylko symbole, ale najlepiej żeby jak najbardziej odwzorowywały Wasze pragnienia. I tak na przykład zdjęcie jedzenia może oznaczać, że chcemy nauczyć się gotować, ale może też znaczyć, że chcemy zjeść coś dobrego, co ono przedstawia lub że chcemy wyjść do ekstrawaganckiej restauracji. Warto, aby zdjęcie było naprawdę ładne i przekonywało Was do tego, że warto spełnić to pragnienie. Możecie również wpleść motywacyjne cytaty lub "one little word".

Jak zrobić kolaż ze zdjęć w Photoscape?


Photoscape to darmowy program do obróbki zdjęć. Jest prosty i intuicyjny, a zarazem posiada sporo ciekawych i przydatnych funkcji. Jeżeli chcecie więcej poradników do tego programu dajcie znać w komentarzu.

1. Otwórz program Photoscape i wybierz zakładką Strona.

Mapa marzeń, vision board, kolaż ze zdjęć w Photoscape


2. W menu po prawej stronie znajduje się kilka opcji. Na początku wybierz układ zdjęć oraz (ewentualnie) rozmiar całego kolażu. Rozmiar oczywiście możesz później zmienić, ale będzie Ci łatwiej jeżeli zrobisz to od razu. Nie będziesz musiał dwa razy dopasowywać zdjęć do wielkości pól.

Mapa marzeń, vision board, kolaż ze zdjęć w Photoscape


3. Następnie odszukaj folder ze zdjęciami, które użyjesz w menu po prawej stronie. Zaznacz zdjęcie i przeciągnij na wybrane pole w kolażu. W zależności od tego jaki układ zdjęć wybrałeś oraz jaka jest wysokość i szerokość określonego zdjęcia można je przesuwać w polu tak, aby najlepiej było widać to, na czym Ci zależy. Zdjęcie możesz też powiększać - rozciągając brzegi.

Mapa marzeń, vision board, kolaż ze zdjęć w Photoscape


4. Teraz możesz dostosować margines, zaokrąglić brzegi ramki oraz wybrać samą ramkę. Ramkę można wybrać inną dla każdego zdjęcia. Przy pomocy funkcji filtr możesz zmienić kolorystykę zdjęć np. na odcienie szarości lub sepię.

5. Z menu po prawej stronie wybierz opcję zapisz i gotowe. Jeżeli nie dokończycie dzieła od razu w menu obok przycisku edytuj macie możliwość zapisania pracy jako plik strony. Dzięki temu będziecie mogli wrócić do jego edycji w innym czasie.

Mapa marzeń, vision board, kolaż ze zdjęć w PhotoscapeTo już wszystko. Dajcie znać jak Wam się podoba praca z programem. Co myślicie o mapach marzeń? Robiliście już kiedyś? A może wolicie ją wykonać w bardziej tradycyjny sposób?

PS. Kolaż we wpisie jest czysto poglądowy w moim zabrakło miejsc;) Zdjęcia użyte w kolażu pochodzą z pixabay.com.

You Might Also Like

0 komentarze