19 powodów dlaczego warto myśleć pozytywnie

piątek, marca 04, 2016


Czy nie jest tak,  że rozlana kawa z rana albo 20 minutowy korek do pracy potrafią zepsuć nam cały dzień? Za to zupełnie nie przywiązujemy uwagi do uśmiechu,  którym zostaliśmy obdarzeni przez sąsiadkę, nie doceniamy tego, że nasz partner przygotował nam śniadanie, czy tego, gdy ktoś przepuści nas w kolejce do kasy.
Ludzie, a zwłaszcza Polacy, mają tendencję do narzekania. Nasz umysł jest zaprogramowany tak, aby w porę wykryć zagrożenie. Dlatego tak bardzo skupiamy się na negatywnych wydarzeniach i dostrzegamy ich dużo więcej niż radosnych zdarzeń. Należy skupić się na tych pozytywnych, wyłapać je z gąszczu różnych wydarzeń i świadomie je przeżywać.
Optymistyczne nastawienie to między innymi umiejętność dostrzegania pozytywów w każdej sytuacji. Nie chodzi o to, aby wypierać te złe i negatywne sytuacje i wydarzenia, ale by dostrzegać te dobre. Po jakimś czasie nasz umysł sam zacznie wyłapywać takie wydarzenia.
Pogodne usposobienie nie tylko sprawia, że każdy dzień jest przyjemniejszy, ale pociąga za sobą wiele korzyści dla zdrowia umysłowego, jak również fizycznego. Będąc świadomym tych wartości łatwiej Ci będzie zmobilizować się do zdecydowania się na pozytywne myślenie oraz wytrwać w tym postanowieniu.
Celowo użyłam słów: zdecydować się. Ponieważ jest to nasz wybór. Nikt nie rodzi się z pozytywnym albo negatywnym nastawieniem. Oczywiście kształtuje się ono przez otaczający nas świat. Im więcej niekorzystnych i złych wydarzeń oraz osób w naszym życiu, tym bliżej nam do pesymizmu. Jednak tak naprawdę to nasze myśli kreują naszą rzeczywistość. Mają ogromny wpływ na to, jak postrzegamy świat wokół nas oraz na to, co dzieje się w naszym życiu. Na wszystko, co Cię spotyka w życiu możesz patrzeć z różnych perspektyw. Czasami potrzeba tylko więcej wysiłku, aby dostrzec to, co jest właściwe.
"Każde cierpienie uodparnia, każdy uśmiech łagodzi rany. Ale zbyt często pozostajemy na to ślepi."
Autor nieznany

Co nam daje pozytywne myślenie?

1.Poczucie szczęścia niezależne od czynników zewnętrznych, ale wypływające z nas samych. To my decydujemy o tym, że czujemy się szczęśliwi. Pozytywne myśli są największym i najlepszym narzędziem pomagającym na drodze do szczęścia.
2. Dzięki pozytywnemu myśleniu stajemy się bardziej zmotywowani. Wierzymy w to, że jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko. Dostajemy pozytywnego kopa do działania.
3. Lepiej znosimy niepowodzenia i łatwiej przezwyciężamy trudności.
4. Możemy istotnie podbudować pewność siebie oraz szacunek do siebie. Patrzymy na siebie w pozytywnym świetle, lepiej czujemy się sami ze sobą. Gdy emanujemy pewnością siebie inni ludzie również postrzegają nas lepiej.
5. Pozytywne myślenie znacznie wpływa na nasze zdrowie. Umacnia nasz układ odpornościowy i sprawia, że mniej chorujemy i lepiej walczymy z chorobą jeżeli już nas dopadnie. Pesymizm natomiast osłabia ochronę organizmu przed infekcjami i nowotworami.
6. Poprawia relacje z innymi. Osoby wesołe i pogodne są bardziej lubiane i mają więcej znajomych. Zarażają innych swoim entuzjazmem.
7. Usprawnia skuteczność nauki.
8. Osoby z pozytywnym podejściem wytwarzają więcej hormonów wpływających na poprawę kreatywności,  czujności i uwagi. To sprawia, że są bardziej twórczy i szybciej podejmują decyzje.
9. Pozytywne myślenie wpływa na znaczne zmniejszenie poziomu stresu w naszym życiu.
10. Pozwala uwierzyć we własne możliwości, co nieuchronnie prowadzi nas do sukcesu.
11. Zmniejsza ryzyko depresji oraz poziom wyczerpania.
12. Zwiększa efektywność dojścia do siebie szybko i skutecznie po stresujących doświadczeniach.
13. W sytuacjach stresowych przynosi opanowanie przez co jesteśmy w stanie być bardziej kreatywni.
14. Badania Barbary Fredrickson wykazały, że kiedy doświadczamy pozytywnych emocji takich jak radość, zadowolenie i miłość, widzimy więcej możliwości w swoim życiu.
15. W sytuacjach napiętych nie reagujemy złością, potrafimy rozładować, bądź załagodzić sytuację i często rozwiązać problem.
16. Optymizm i entuzjazm wpływają na wydzielanie endorfin, czyli substancji potocznie nazywanych hormonami szczęścia, które mają działanie pobudzające. Pozytywne nastawienie dodaje nam energii, która sprawia, że zadania wykonujemy chętniej i najlepiej jak potrafimy.
17. Pozytywne myślenie działa jak samosprawdzająca się przepowiednia. Jak to mówią: wiara czyni cuda.
18. Dzięki optymizmowi patrzymy z wiarą na przyszłość i nie poddajemy się przy porażkach.
19. Szczęśliwi ludzie rozwijają nowe umiejętności, co prowadzi ich do sukcesu. Sukces natomiast sprawia, że są szczęśliwsi. I tak tworzy się błędne koło, które cały czas podnosi nasz poziom szczęścia.

Jak to jest u mnie z tym pozytywnym myśleniem?

Kilka lat temu bardzo mocno zaczęłam praktykować optymizm. Dzięki pozytywnemu myśleniu miałam niemal cały czas dobre samopoczucie. Już nie złościłam się co chwilę na sytuacje i wydarzenia będące poza moją kontrolą oraz te, które sama spowodowałam. Zła pogoda, opóźniony tramwaj, czy rozlana herbata nie wywoływały grymasu na twarzy i lawiny negatywnych myśli. Ponadto o wiele mniej się stresowałam.
Zmiana w moim zachowaniu została bardzo szybko zauważona przez moich najbliższych. I została przyjęta z dużą aprobatą, niekiedy nawet odrobiną zazdrości. Znajomi pytali się, jak ja to robię, że jestem taka wesoła, szczęśliwa. Czy mam na to jakiś magiczny środek?
Z czasem jednak mój optymizm wygasł. Nie pamiętam, żeby było to spowodowane żadnym przełomowym wydarzeniem. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że po prostu przestałam się pozytywnie nastrajać. Bo pozytywne nastawienie należy pielęgnować niemal codziennie. W przeciwnym razie bardzo szybko wrócimy na utartą drogę zwątpienia, narzekania i ogólnej awersji do świata.
Teraz w swoim życiu jestem po prostu zadowolona. Nie ma takiego huraoptymizmu jak wtedy, ale nie jest też najgorzej. Wręcz jest całkiem dobrze. Czasami tęsknię za tym stanem, w jakim wtedy byłam, ale wiem też, że nie był on idealny. Jego główną wadą było to, że podchodziłam do wszystkiego bardzo "na luzie". Przykład: uważałam, że jeżeli dostanę gorszą ocenę to nic się nie stanie, przez co nie mobilizowałam się wystarczająco do wytężonej pracy, aby zostać lepiej ocenioną.
Zamierzam jednak wprowadzić kilka zmian w moim zachowaniu. Patrzeć bardziej optymistycznie na świat. Nastrajać się bardziej optymistycznie. Z uśmiechem na ustach iść przez życie.

Pozytywne myślenie jest stylem życia. 

Ludzie myślący pozytywnie są pogodniejsi, żyją radośniej, czerpią z życia pełnymi garściami, są bardziej efektywni oraz mniej zestresowani, przez co rzadziej chorują.
Pamiętaj, że wzmacniasz to, na czym się skupiasz. Jeżeli więc ciągle myślisz o tym, czego brakuje w Twoim życiu to nie oczekuj, że to zniknie. Jednak przestrzegam, iż samo optymistyczne myślenie nie sprawi, że wszystko ułoży się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Do tego potrzebne jest jeszcze działanie, ale o tym innym razem.
Weź odpowiedzialność za swoje nastawienie do życia. To Ty jesteś odpowiedzialny za swoje myśli oraz pogląd na życie. Decyzja należy do Ciebie.
I pamiętaj nie chodzi o to, żeby cieszyć się z niepowodzeń i porażek, ale by z uśmiechem pokonywać przeszkody i przechodzić przez życie. Pozytywne myśli mogą dodać prawdziwą wartość do Twojego życia.
A na koniec pytanie do przemyślenia: jak myślisz czy wszyscy ludzie sukcesu myślą pozytywnie? Są wytrwali w działaniu, bo wierzą, że w końcu im się uda?

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Masz racje powinniśmy zacząć myśleć pozytywnie. Świetny post! Zajrzyj do mnie asiaknebel.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post! Czasami mam wrażenie, że ludzie w Polsce namiętnie narzekają bo jest to rewelacyjny temat do rozmowy, łatwy i nie wymagający większego wysiłku. No przecież każdy z nas może godzinami opowiadać o tym co złego mu się przytrafiło, łatwiej się też tego słucha drugiej osobie. To też wiąże się według mnie z tym, że u nas przecież nie wypada rozmawiać o sukcesach.

  Zapraszam do nas :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorko życzę Ci, aby Twój mega pozytywny nastrój wrócił! Sama pięknie napisałaś, ile to przynosi korzyści dla ciała i ducha :) Mam nadzieję, że wiosna sprawi, że znów odlecisz... Na mnie wiosna zawsze działa! Mam ochotę biegać po łące i tańczyć w deszczu :) I Tobie też tego życzę! Nie bądż tylko zadowolona, ale mega zadowolona :) pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. A mój pozytywny nastrój jest cały czas ze mną ;) Jeżeli odchodzi to tylko na chwilę:)

   Usuń
  2. No fakt... Chwila chandry i zadumy potrzebna jest każdemu z Nas. Pozwala nabrać dystansu i zrozumieć swoje wnętrze. Lubię to! :)
   Pięknego dnia :)

   Usuń