Po prostu zacznij i technika Pomodoro

piątek, marca 18, 2016

Technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem, której nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora. W skrócie metoda polega na włączeniu takiego timera podczas pracy na 25 minut i maksymalnym skupieniu się na danym zadaniu (bądź zadaniach) przez ten czas. Potem następuje 5 minut przerwy - koniecznie należy ją zrobić. Następnie powtarzamy jeszcze taki cykl 3 razy i po 4 w sumie "pomodoro" robimy dłuższą przerwę: 0d 20 do 30 minut. Nie do końca jestem zwolennikiem techniki Pomodoro w jej oryginalnym wydaniu, ale uważam, że z pewnymi modyfikacjami być może dla niektórych bez) jest to świetny sposób pracy.

Po prostu zacznij


Dawno temu w jakiejś książce (albo gdzieś w internecie) przeczytałam dwa krótkie zdania: "Po prostu zacznij. Tylko 15 minut." W sumie to nie pamiętam jak one dokładnie brzmiały, ale taki był sens. Te zdania zapisałam sobie na małej karteczce, która była częstym towarzyszem mojej pracy. I z tego co pamiętam to był i nadal jest jeden z moich najlepszych motywatorów do działania. Przy okazji bardzo uniwersalny. Świetnie sprawdza się przy każdym rodzaju pracy.

Dlaczego? Chodzi o to, że gdy określisz, że będziesz coś robić tylko przez 15 minut nie wydaje Ci się to takie straszne. Zawsze sobie wtedy myślałam: "ok, poświęcę te 15 minut, to przecież tak mało". A po tym czasie okazywało się, że na tyle wciągnęłam się w dane zadanie, że postanawiałam pracować przez kolejne 15 minut. Tak jak mówi wiele osób sukcesu, couchów, itp. najtrudniej jest zacząć. Metoda ta bardzo dobrze radzi sobie z tym problemem. A gdy już zaczniemy pracę z maksymalnym skupieniem i świadomością, że to tylko 15 minut (albo 25) to naprawdę szybko nam minie ten czas.

Jest wiele zdarzeń, które skutecznie odciągają nas od pracy i zabijają naszą efektywność. Dlatego tak istotna jest technika skupiania się na jednej rzeczy. Pomodoro skutecznie mobilizuje nas do rozpoczęcia pracy oraz maksymalnej koncentracji. Podczas 25 minut pracy musimy zapomnieć o wszystkim innym: telefonie, facebooku, skrzynce mailowej.

W technice Pomodoro jest mowa o 25 minutach, ale wydaje mi się, że można dostosować ten czas do swoich indywidualnych potrzeb. Metoda 15 minut sprawdza się w przypadku, gdy mamy do czynienia z zadaniem szczególnie dla nas nielubianym. Należy jednak pamiętać o przerwach. Przerwy są konieczne ponieważ dzięki nim możemy odetchnąć i ponownie maksymalnie się skupić. Najlepiej gdy podczas nich trochę się poruszamy i zażyjemy świeżego powietrza.

Technikę Pomodoro możesz wykorzystać nie tylko do pracy, ale również do nauki. Z podobnej metody korzystam również przy sprzątaniu w domu. Codziennie wieczorem postanawiam sprzątać przez 10 minut w kuchni. Wtedy patrzę na zegar na kuchence gazowej. W sumie to tylko 10 minut, a niejednokrotnie dziwię się jak dużo potrafię w tym czasie zrobić.

Jak się do tego zabrać?


- Wybierz narzędzie do odmierzania czasu.
- Stwórz listę zadań do zrobienia.
- Oczyść przestrzeń wokół siebie (oraz na komputerze).
- Ustaw timer na określony czas i rozpocznij pracę.
- Zrób 5-minutową przerwę po każdym cyklu pracy.
- Po 4 cyklach pracy zrób 20-30 minutową przerwę.

Szerzej o poszczególnych punktach.


Narzędzie do odmierzania czasu. Stoper, kuchenny timer, aplikacja w telefonie czy na komputerze? Nie ma znaczenia, co wybierzesz. Generalnie im prostsze narzędzie tym lepiej, ale dobrze, żebyś widział ile czasu Ci jeszcze zostało, aczkolwiek wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, możesz popróbować z różnymi narzędziami, żeby określić, które jest dla Ciebie najlepsze. Często timery pomodoro mają funkcję zmiany długości czasu pracy i ewentualnie przerwy. Możesz skorzystać z innych narzędzi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "odliczanie czasu" lub "countdown timer". Są też timery, które blokują otwieranie wybranych przez Ciebie stron internetowych. Osobiście gdy pracuję przy użyciu przeglądarki internetowej korzystam z narzędzi na stronie internetowej, które pokazuje pozostały czas w tytule karty. Także ciągle mogę kontrolować ile mi jeszcze pozostało jednym spojrzeniem na tytuł karty.

Lista zadań. Jeżeli Twoje zadania zajmują niewiele czasu (możesz się zdziwić jak szybko je wykonasz z maksymalną koncentracją) to przed przystąpieniem do pracy zrób sobie listę rzeczy do zrobienia. Tak, abyś w czasie pracy nie musiał zastanawiać się co zrobić po skończonym zadaniu. Poza tym odhaczenie pozycji na liście będzie kolejnym motywatorem. Jest coś motywującego w odhaczaniu kolejnych zadań i obserwowaniu jak nam ich ubywa. Dzięki skreślaniu zadań z listy masz poczucie, że osiągasz założone cele, a każdy lubi takie uczucie. Motywuje Cię to do dalszej pracy.

Przygotuj miejsce pracy. Przed włączeniem stopera upewnij się czy masz pod ręką wszystko, co będzie Ci potrzebne do pracy. Najlepiej maksymalnie oczyść przestrzeń wokół siebie, a jeżeli pracujesz na komputerze to zamknij wszystkie programy i strony nie związane bezpośrednio z pracą. Wyłącz powiadomienia na telefonie czy tablecie.

Rozpocznij pracę. Pamiętaj nie przerywaj pracy w ciągu tych 25 minut. Jest to najważniejsza i najtrudniejsza do opanowania zasada. Dzięki regularnej pracy przez 25 minut w pełnym skupieniu wyrobisz sobie nawyk skupiania się na jednym zadaniu tak, że stanie się to dla Ciebie naturalne. Jeżeli w trakcie trwania pracy pojawią się nieprzewidziane zadania możesz zrobić krótką notatkę i zająć się nimi później lub wyłączyć timer i zająć się nimi od razu.

Przerwa. Przerwy sprawiają, że nie przepracowujemy się. Istotnie poprawiają samopoczucie. Częste przerwy poprawiają sprawność umysłową. Są ważne dla zwiększenia produktywności. Zapewniają odpoczynek, dzięki czemu możesz pracować przez dłuższy czas ze zwiększoną koncentracją. Nie męczysz się tak szybko.

Zalety techniki Pomodoro


Zwiększenie koncentracji - wiesz, że pracujesz tylko przez określony czas, świadomość upływających minut sprawia, że chcesz zrobić jak najwięcej przed przerwą.
Zwiększenie efektywności - wiąże się bezpośrednio ze zwiększoną koncentracją, jesteś w stanie zrobić dużo więcej i dużo lepiej.
Ułatwienie rozpoczęcia pracy - perspektywa 25 minut nie przeraża Cię tak bardzo, po prostu włączasz timer i działasz.
Nauka samodyscypliny, wyrobienie nawyku pracy w skupieniu.
Eliminacja przepracowania - przerwy sprawiają, że się nie przemęczasz.
Gdy postanowimy sobie korzystać z tej techniki przerwa trwa tylko 5 minut, a potem bardzo łatwo wracamy do pracy. Nie szukamy wymówek, po prostu pracujemy.
Motywujemy się również przez to, że jesteśmy ciekawi, wyzywamy się do podjęcia jak największej ilości "pomodoro". Sprawdza się zwłaszcza przy zadaniach, które zabierają dużo czasu.
Bardzo dobre narzędzie do pokonywania multitaskingu. Nie przeglądamy innych stron, nie wchodzimy na pocztę czy facebooka, po prostu nie chcemy tego robić, tylko uczciwie zająć się zadaniem do wykonania.
Lepsza równowaga między pracą, a życiem osobistym. Nie jest tajemnicą, że po produktywnym dniu w pracy jesteśmy w stanie bardziej/lepiej cieszyć się naszym czasem wolnym.
Podczas pracy koncentrujesz się na tym, aby jak najlepiej wykorzystać czas, a nie na końcowym efekcie. 
Zalety opracowane na podstawie własnych doświadczeń. Nie gwarantuję, że u Ciebie również wszystkie wystąpią.

Nie zawsze i nie dla każdego.


Jeżeli masz trudności ze skupianiem się nad wykonywaniem jednej czynności, przeskakujesz z jednego zadania na drugie. To koniecznie musisz ją wypróbować.
Technika Pomodoro nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Niekiedy nie pozwala na to charakter pracy. Czasami po prostu nie będzie pasowała określonej osobie. Warto spróbować nawet kilka razy, ale jeżeli Ci nie odpowiada to nie ma co się przymuszać.
Czasami uda Ci się zrobić tylko 1 lub 2 pomodoro w ciągu dnia. Ale tak naprawdę to 1 lub 2 pomodoro może być bardziej produktywne i więcej warte, niż wszystko co zrobisz w pozostałym czasie w ciągu dnia.

Podsumowanie


Pomodoro jest bardzo prostą, łatwą w użyciu techniką zarządzania sobą w czasie, która przez wielu uznawana jest za najbardziej skuteczną. Praca przy użyciu tej metody pozwala na uzyskanie tzw. stanu “flow”. Na pewno pomoże w tym ćwiczenie koncentracji. A gdy już osiągniecie ten stan popróbujcie czy lepiej dla Was gdy mu się poddacie, czy gdy restrykcyjnie będziecie trzymać się schematu Pomodoro.
Na początku jakoś nie przekonywała mnie ta metoda. I generalnie cała ta otoczka nazewnictwa trochę mi się nie podoba. Zresztą zaczynałam od 15 minut - bo to tylko chwila. Nie zrażaj się od razu. Przetestuj tę metodę na sobie i dopiero wtedy określ swoją opinię na jej temat. Może okaże się, że przypadnie Ci do gustu. Ewentualnie spróbuj ją zmodyfikować tak, aby była bardziej dopasowana do Ciebie.
Osobiście podczas pomodoro naprawdę się skupiam i nie odrywam się od określonego zadania, co wcześniej było moją zmorą. Coś mi się przypomniało albo przeczytałam o czymś na stronie i chciałam to szerzej sprawdzić, włączałam jedną stronę i... przepadałam na kilkanaście albo kilkadziesiąt minut.
Technika ta jest świetna dla osób, które mają problem ze skupianiem się na pracy, skłonnych do wielozadaniowości. Wiecznie sprawdzasz pocztę lub facebooka. Warto spróbować. Być może dla Ciebie technika ta okaże się idealnym rozwiązaniem.

"Nie brakuje nam czasu, lecz my go trwonimy."
Seneka

You Might Also Like

0 komentarze