Dlaczego warto czytać książki?

piątek, marca 25, 2016


Wraz z coraz większym dostępem do nowych technologii oraz pomnożeniem możliwości spędzania wolnego czasu zanika nawyk czytania książek. Sprzyja temu również przyśpieszenie tempa życia. Jest tyle ciekawych rzeczy do zrobienia, że książka przegrywa w walce o naszą uwagę. A zalety czytania książek są wręcz nieocenione. Poniżej przedstawię krótko główne atuty tego zajęcia.

Wzbogacenie słownictwa oraz doskonalenie umiejętności wysławiania się

Zawsze znajdą się jakieś nowe słowa, których jeszcze nie znaliśmy. Niekoniecznie musimy czytać literaturę branżową. Autorzy książek beletrystycznych również używają słów na co dzień rzadko spotykanych. Dzięki styczności ze słowami zwłaszcza zapisanymi zaznajamiamy się z ich pisownią. Czytając uczymy się w jakim kontekście ich używać. Bogatsze słownictwo sprawia, że lepiej i łatwiej się wysławiamy, potrafimy nazywać i opisywać rzeczy oraz emocje. Sprawniej budujemy wypowiedzi. Łatwiej przelewać nam nasze myśli na słowa zarówno wypowiadane jak i pisane. Jeżeli chcesz lepiej pisać powinieneś częściej sięgać po książki.

Poprawienie pamięci i rozwijanie wyobraźni

Pamięć jest jak mięsień. Dzięki regularnemu czytaniu i przyswajaniu informacji rozwijamy i powiększamy ją. Każda nowa informacja sprawia, że mózg tworzy nowe połączenia oraz poprawia działanie lub przeciwdziała obumieraniu już istniejących. Czytanie różnych powieści i opowiadań zwłaszcza fantastycznych sprawia, że rozwijamy wyobraźnię. Czytając bogate opisy w książkach nasza wyobraźnia działa na wysokich obrotach. W naszej głowie tworzy się żywy, pełen kolorów, smaków i zapachów świat.  Z czasem łatwiej nam tworzyć w umyśle abstrakcyjne obrazy, wyobrażać sobie rzeczy, których jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Dzięki tym zaletom utrzymujemy nasz umysł w dobrej kondycji. Mówi się nawet o zmniejszeniu spadku funkcji poznawczych w późniejszym okresie życia.

Kształtowanie charakteru

Czytając oceniamy pozytywne i negatywne zachowania bohaterów. Utożsamiając się z nimi stawiamy siebie w ich roli. Stykamy się z ich problemami, zastanawiamy się jak my byśmy się zachowali w danej sytuacji. Czasami nieświadomie przejmujemy zachowania bohaterów. Często z książek dowiadujemy się co jest społecznie akceptowalne, a co nie, jakie konsekwencje mają poszczególne życiowe wybory. Wyrabiamy sobie własne zdanie na poruszane tematy i problemy.

Rozwijanie empatii

Czytając wchodzimy do świata bohaterów książek. Możemy obserwować, a nawet doświadczać interakcji międzyludzkich. Dowiadujemy się jak mogą zareagować ludzie na określone sytuacje. Książki wyrabiają w nas umiejętność wczucia się w sytuację innych osób.

Poszerzanie wiedzy

Z książek czerpiemy wiedzę o wielu wartościowych rzeczach. Zarówno z tych beletrystycznych jak i wszelkiego rodzaju poradników. Możemy dowiedzieć się o zagadnieniach dotyczących naszej branży, rozwoju osobistego, ale też o zwykłych relacjach międzyludzkich. O życiu i zachowaniu ludzi w różnych miejscach na Ziemi oraz w różnych ramach czasowych. Czytając głębiej zastanawiamy się nad tematami poruszonymi w książce, wyrabiamy sobie własne zdanie.

Zwiększanie pomysłowości

Przez samo przeczytanie o różnych możliwościach rozwiązywania problemów, ale również przez to, że czytając pobudzamy nasz umysł do pracy i staje się on niejako sprawniejszy. Podczas czytania absorbujemy wiele obszarów w mózgu jednocześnie. Pobudzony umysł jest bardziej twórczy, a to przekłada się również na naszą produktywność. Możemy wymyślić coś na wzór pomysłu bohatera lub zainspirować się do stworzenia oryginalnego pomysłu.

Rozwijanie umiejętności analitycznego myślenia i koncentracji

W trakcie czytania musimy pamiętać, co wydarzyło się we wcześniejszych rozdziałach, łączyć fakty i analizować. Szczególnie jeżeli chodzi o kryminały nasza zdolność myślenia analitycznego znacznie się rozwija podczas czytania. Z tych samych powodów rozwijamy umiejętność koncentracji. Skupiamy się na fabule, a wyrobienie nawyku koncentracji sprzyja później w skupianiu się podczas pracy. Potrafimy szybciej skupiać naszą uwagę na zadaniach. Więcej o tym pisałam w poście o technice Pomodoro. Zarówno umiejętność analitycznego myślenia jak i zdolność koncentracji przyda się w wielu zawodach.

Relaksowanie się

Tego chyba nie trzeba wyjaśniać. Przenosimy się w świat bohaterów z dala od naszych codziennych problemów. Chwila z książką działa na nas odstresowująco. Według badań dr Davida Lewisa czytanie obniża poziom stresu skuteczniej niż spacer czy słuchanie muzyki. Odpowiedni relaks jest bardzo ważny dla zachowania kondycji umysłowej. Książki mogą nas wzruszyć, zasmucić, ale też pocieszyć, rozśmieszyć, poprawić samopoczucie, wprawić w lepszy nastrój. Książka sprzyja wyciszeniu się przed zaśnięciem, co poprawia jakość snu. Pamiętajmy jednak o wyborze książek w formie tradycyjnej ewentualnie tych na czytniku z papierem elektronicznym. Niebieskie światło emitowane przez ekrany laptopa czy tabletu pobudza do działania i może utrudnić zasypianie.

Ponadto regularne czytanie sprzyja zwiększeniu naszej inteligencji (co jest wynikiem części z powyższych zalet). Dzięki książkom poszerzamy swoje horyzonty. Mogą one wskazać nowe możliwości. Skłaniają nas do samodzielnego myślenia, pobudzają do refleksji nad sobą i światem. Pomagają w zrozumieniu rzeczywistości. Dzięki nim potrafimy spojrzeć z różnej perspektywy na każdą sprawę. Poprawia się nasze zrozumienie świata. Książki wpływają na poczucie naszej wartości. Pomagają zrozumieć nam samych siebie oraz innych. Poprzez czytanie możemy przekonać się o innych punktach widzenia i szerszej perspektywie. Często bohaterowie zmagają się z takimi samymi problemami jak my, co sprawia, że dostrzegamy, że nie jesteśmy jedyni z takimi rozterkami i pomaga przejść trudny okres czerpiąc z doświadczeń bohaterów. Oczywiście nie należy całkowicie ich naśladować. Z książek wyciągamy to, co dobre. Niektórzy inspirują się życiem bohaterów do wprowadzania zmian w swoim życiu, realizacji celów i marzeń. Nie mówiąc już o wpływie książek z obszaru rozwoju osobistego lub poradnikach. Niekiedy mogą one skutecznie przyczynić się do zmiany postrzegania świata oraz własnej osoby.

Ja na dobre w czytanie książek wkręciłam się gdzieś między gimnazjum, a liceum. Jeżeli w ciągu dnia nie udawało mi się znaleźć czasu albo stwierdzałam, że wolę, bądź powinnam zrobić coś innego, to czytałam tylko w drodze do i z pracy. Polecam. Warto też zabrać jakąś niedużą książkę ze sobą, gdy wiemy, że będziemy dłużej czekać w kolejce do lekarza, czy na poczcie. Ewentualnie można mieć jakiegoś ebooka na telefonie albo czytniku. Dzięki temu nie marnuję swojego czasu: uczę się czegoś nowego, usprawniam pracę swojego umysłu i/lub relaksuję się. Książki wypożyczam z biblioteki oraz kupuję w antykwariatach i księgarniach internetowych.

Pamiętaj w czytaniu książek liczy się jakość, nie ilość. Nie musisz brać udziału w wyzwaniach “przeczytam 52 książki w tym roku”. Nie chodzi o to, żebyś na siłę próbował coś sobie (bądź innym) udowodnić, ale żebyś jak najwięcej wyniósł z każdej książki, ewentualnie zrelaksował się przy niej. W ciszy i spokoju, bez żadnej presji. Być może tak polubisz czytanie, że nie będziesz mógł się oderwać od książek. Wtedy okaże się, że 52 książki w roku to u Ciebie standard. Czytanie książek wywiera na nas pozytywny wpływ, więc warto dać im szansę.

"Kto czyta książki, żyje podwójnie."

Umberto Eco

You Might Also Like

0 komentarze