Dlaczego warto zapisywać swoje cele?

piątek, lutego 19, 2016


Na pewno już nie raz słyszałeś o tym, jak ważne jest, żebyś zapisywał swoje cele. Dotyczy to zarówno tych wielkich planów, jak i małych codziennych spraw. I jak Ci to wychodzi? Z dużym prawdopodobieństwem tego nie robisz.

Wielcy mówcy utrzymują, że kiedy spiszesz to, co chcesz lub musisz zrobić, to zapoczątkujesz pewną reakcje łańcuchową zdarzeń, które zmienią Twoje życie. Czy im wierzyć?

Skuteczność zapisanych celów

W internecie oraz literaturze z tematyki rozwoju osobistego często pojawia się badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Yale. Według niego przebadano pewną grupę tamtejszych studentów i stwierdzono, że tylko 3% z nich zapisuje swoje cele. Sprawdzono też, że po 10 latach osoby te zarabiały średnio dziesięć razy więcej, niż pozostali uczestnicy badania, którzy nie zapisywali swoich celów. Badanie to, mimo tego, iż jest bardzo motywujące, okazało się nigdy nie mieć miejsca.

Jednak rezultaty nie są do końca nietrafione. Według innego, istniejącego badania (Gail Matthew. Brief Summary of Recent Goals Research. Dominican University of California) osoby, które zapisywały swoje cele, osiągały je ze skutecznością o 20% większą, niż osoby, które miały tylko o nich pomyśleć. Można stwierdzić, że 20% to wcale nie tak dużo, ale eksperyment trwał miesiąc, więc skutki w skali roku byłyby już co najmniej zadowalające.

Słowo zapisane ma większą moc niż tylko wypowiedziane.

Kiedy zapisujemy nasze cele i zadania czujemy się bardziej zobowiązani do ich zrealizowania. Mamy naoczny dowód na to, że zobowiązaliśmy się coś zrobić. Stajemy się wtedy bardziej zaangażowani w cel, projekt, czy sprawę.

"Niezapisany cel stanowi zaledwie życzenie lub marzenie."
Brian Tracy

Gdy nasz cel zapiszemy zostaje on utrwalony, a nie istnieje tylko w ulotnej pamięci. Słowo pisane bardziej trzyma nas w ryzach, żeby coś zrobić, nawet jeżeli nam się nie chce.

Mój przykład jeśli chodzi o banalne (czytaj: mało istotne) sprawy. Od kilku dni chodziło mi po głowie, że chciałabym obejrzeć pewien film. Ale dopiero, gdy go zapisałam na mojej liście to-do to "znalazłam" czas na obejrzenie go. Tak naprawdę po prostu przedłożyłam oglądanie tego filmu nad coś innego.

Wszystko jest kwestią priorytetów. Co jest dla Ciebie ważniejsze i jaką motywację masz do zrobienia tego? Lepiej będzie jak obejrzysz kolejny odcinek serialu, czy w tym czasie poczytasz o rozwoju osobistym lub będziesz uczyć się języka obcego? Oczywiście relaks i odpoczynek też są ważne i nie należy całkowicie się ich wyrzekać.

Każdy jest inny i pewnie niektórzy już w myślach podejmują decyzje i są wytrwali w ich przestrzeganiu. Ci ludzie nie potrzebują dodatkowych sposobów na zwiększanie swojej determinacji. Jednak większość jest wydajniejsza stosując zapisywanie swoich celów.

Jasno wypisane cele bardzo korzystnie wpływają na sposób myślenia. Motywują i zachęcają do działania. Pobudzają kreatywność, uwalniają energię oraz wpływają na uporządkowanie chaotycznych myśli.

Dzięki temu, że zapisujesz swoje cele łatwiej Ci będzie klarownie je określić. Sprecyzujesz je i dobrze się nad nimi zastanowisz. Ponadto uwolnisz swój umysł od ciągłego pamiętania o swoich celach. Według Davida Allena najlepiej sprawdza się to wtedy, gdy mamy dopasowane i zaufane narzędzie do spisywania swoich planów.
  
"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć."
Napoleon Hill

Nie jest tak istotne czy będziemy swoje zamierzenia zapisywać na kartce papieru, czy w aplikacji w telefonie, czy w programie komputerowym. (Chociaż znajdą się zagorzali zwolennicy kartki papieru.) Ważne jest abyśmy ufali naszemu systemowi zapisywania i przeglądania notatek. Bo jeżeli tylko zapiszemy, że musimy rozliczyć PIT, a potem przez 2 miesiące będziemy zapisywać kolejne zadania na naszej liście nie przeglądając poprzednich, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta informacja wciąż będzie krążyła w naszym umyśle. Inaczej pewnie byśmy o tym całkiem zapomnieli, co również może się zdarzyć w natłoku innych spraw.

Zapisywanie celów sprawia, że są one doświadczane przez więcej zmysłów. Za pomocą zmysłu dotyku, przez to, że piszemy, zmysłu wzroku, gdy na nie patrzymy. Najlepiej gdy jeszcze wypowiadamy je na głos, zaangażujemy wtedy dodatkowo zmysł słuchu.

W książce Getting Things Done David Allen pisze, o tym, że powinniśmy oczyścić swój umysł ze wszystkich spraw i planów, które się przez niego przewijają. Mi osobiście przyniosło ulgę wypisanie wszystkich małych i dużych zadań, ale brak mi w tym systematyczności. Wypracowanie sprawnego systemu trochę potrwa. Ale po jakimś czasie będziemy sobie na tyle ufali, że nasz umysł będzie mógł odetchnąć.

"To ciągłe, bezproduktywne zaangażowanie we wszystkie rzeczy, jakie mamy do zrobienia, jest największym pożeraczem czasu i energii."
Kerry Gleeson

Wpływ zapisywania celów na kreatywność

Jeżeli zapisujesz cele wraz z konkretnymi działaniami do ich osiągnięcia, zwiększasz swoją kreatywność. A dzięki temu jesteś w stanie wymyślić kolejne propozycje zadań, które mogą przybliżyć Cię do Twojego celu. Gdy zapisujesz swoje zamierzenie robisz miejsce w swoim umyśle na pomyślenie o potencjalnych drogach do jego osiągnięcia. Jeżeli je również zapiszesz robisz jeszcze więcej miejsca, a co za tym idzie wpadasz na więcej pomysłów. Zwiększasz swoją kreatywność. W rezultacie otrzymujesz gotowy plan z konkretnymi działaniami wprost do zastosowania w życiu.

Tak samo jest w przypadku pisania artykułów, postów czy nawet książek. Gdy po prostu zaczniesz przelewać swoje myśli na papier (bądź ekran komputera:)), będziesz mieć coraz więcej pomysłów. Okaże się, że nie będziesz mógł się oderwać od pisania i za jednym razem napiszesz, aż trzy artykuły, a nie tylko jeden. Podobno większość bestsellerowych pisarzy tego doświadcza. Sama tego doświadczam podczas pisania postów. Gdy tylko myślę o jakimś temacie wkoło wałkuję to samo, nic nowego nie przychodzi mi do głowy, ale gdy już zaczynam pisać to okazuje się, że mam materiału na dwa artykuły i pomysłów na kilka kolejnych.

Świetnym narzędziem do kreatywnego tworzenia projektów, planów oraz porządkowania swoich myśli są mapy myśli. Innym sposobem na rozwijanie swojej kreatywności jest prowadzenie dziennika. Codzienne spisywanie tego, co wydarzyło się w Twoim życiu i swoich myśli przyniesie Ci wiele korzyści.

Podsumowanie

Gdy zapisujesz swoje cele nadajesz im fizyczną formę. Zapisane cele mają o wiele większą szansę na realizację, niż niezapisane. Cele znajdujące się tylko w Twojej głowie mogą łatwo zostać zapomniane. Niestety, mi często się to przytrafia. Poza tym wydają sie mniej ważne. Ale to, że je zapiszesz nie znaczy, że na pewno je zrealizujesz. Gdy będziesz często przeglądał swoje cele i marzenia masz większą szansę na ich dokonanie.

Ja najczęściej notuję sobie tylko w pamięci to, co mam zrobić. Zwłaszcza jeżeli chodzi o cele długoterminowe. W przypadku krótkoterminowych od czasu do czasu mam jakieś zrywy i przez kilka dni je zapisuję, a potem znowu przestaję. Postanowiłam z tym skończyć i konsekwentnie zapisywać swoje zamierzenia. Tak jak wspomniałam wcześniej przyniosło mi ulgę już samo wypisanie zadań i celów. Przydatne jest to zwłaszcza wieczorami, gdy milion myśli kotłuje się w głowie i utrudnia zasypianie. Na podstawie dotychczasowych doświadczeń zachęcam do wprowadzenia tego w życie, choćby na próbę. I może faktycznie dzięki temu zmienisz swoje życie.

"...ustal sobie cel i własnoręcznie go zapisz. Jakikolwiek by ten cel był, ważne jest, aby go ustalić i wiedzieć dokładnie do czego się zmierza, a następnie to zapisać. Jest coś magicznego w samym akcie zapisania. Tak więc zapisz swój cel. Gdy go już osiągniesz, znajdź sobie i zapisz cel następny. W ten sposób zawsze będziesz do czegoś zmierzał."
Robert Cialdini

You Might Also Like

0 komentarze