Neil Fiore - Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża

poniedziałek, grudnia 19, 2016

Z samego rana myślisz o tym, co dzisiaj zrobisz. Po "kilku" dniach zwlekania myślisz "dobra dzisiaj przycisnę, zrobię x, y, z i od razu poczuję się lepiej". Po czym wchodzisz na facebooka, maila, dostajesz jakiś telefon, rozmawiasz z kolegą z pracy. W wersji domowej stwierdzasz, że musisz ogarnąć mieszkanie, albo zabrać się za mycie lodówki, albo akurat płytki w łazience domagają się szorowania, ewentualnie sąsiadka przyszła na kawę, a przyjaciółka dzwoni, aby przekazać Ci coś bardzo ważnego. I tak mija cały dzień. Kolejny. Wieczorem obiecujesz sobie, że jutro już na pewno pociśniesz.

Czy ten scenariusz brzmi znajomo? Dla mnie również. W poszukiwaniu wiedzy o tym jak walczyć z prokrastynacją trafiłam na książkę Neil'a Fiore Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża. Większość poradników tego typu oscyluje wokół rad: wyznacz cel, rozpisz plan i działaj. Neil Fiore stwierdza, że w przypadku osób codziennie, permanentnie odwlekających działanie planowanie dnia jest nieskuteczne lub niewystarczające. Nie pomaga ono poradzić sobie z napięciem, jakie wywołuje w nich konieczność wykonania zadań. W swojej książce skupia się na przyczynach odwlekania oraz proponuje kilka ciekawych narzędzi do walki z nim.

O czym jest Nawyk samodyscypliny?

Co znajdziemy w środku? Najpierw autor skupia się na tym dlaczego odkładamy działanie oraz w jaki sposób to robimy. Stwierdza, że nie odkładamy działania dlatego, że jesteśmy leniwi. I myślę, że bardzo ważne jest, aby to sobie uświadomić. Wpływa to na poczucie własnej wartości. Autor radzi, aby przeanalizować swoje zachowanie tak, by odkryć jakie jest źródło odwlekania na później. Czy jest to niskie poczucie własnej wartości, obawa przed nieperfekcyjnym wykonaniem czynności, strach przed porażką, czy wręcz przeciwnie lęk przed sukcesem?

Następnie radzi jak rozmawiać z samym sobą. Uważa on, że dialog wewnętrzny odzwierciedla poglądy i nastawienie decydujące o odczuciach i działaniu. Słownictwo typu "muszę" i "powinienem" kojarzą nam się z czymś nieprzyjemnym, czymś, co przyjemności nas pozbawi. Dlatego też unikamy później wykonania rzeczy obarczonych takimi etykietami. W książce znajdziemy alternatywne słownictwo oraz rady w tym obszarze, dzięki którym zminimalizujemy strach przed rozpoczęciem zadania.

W dalszej części książki opisuje jak duże znaczenie ma rozrywka bez poczucia winy oraz praca wysokiej jakości. Skup się najpierw na rozrywce. Rozrywka bez poczucia winy albo przynajmniej jej zaplanowanie daje poczucie swobody w życiu, które pomaga łatwiej znosić  krótkie okresy intensywnej pracy wysokiej jakości. Praca wysokiej jakości sprawia, że jesteśmy z siebie dumni i rozwija się w nas umiejętność rozrywki bez poczucia winy, w myśl zasady, że na nią zasłużyliśmy. Często można się też spotkać z kreatywnym myśleniem podczas czasu wolnego. To znaczy w sytuacji nie związanej z pracą, gdy jesteś zrelaksowany nagle przychodzą Ci do głowy pomysły, które możesz wykorzystać w swojej pracy.

W kolejnym rozdziale dowiesz się jak usunąć przeszkody na drodze do działania, dzięki trzem proponowanym narzędziom. Myślenie w trzech wymiarach i odwrotny kalendarz, polega na określeniu ostatecznego terminu zakończenia projektu, a następnie kroków, które należy podjąć przesuwając się wstecz, czyli od ostatecznego terminu do dnia dzisiejszego. Drugim narzędziem jest praca nad zmartwieniami i tu z pomocą przychodzą nam pytania, które powinniśmy sobie zadać, np. jaka jest najgorsza rzecz, która może się przydarzyć? Trzecim narzędziem jest wytrwałość w rozpoczynaniu. Nie myśl o zakończeniu zadania, ale o jego rozpoczynaniu. Znajdziesz też omówienie i sposoby walki z negatywnymi stwierdzeniami i złym nastawieniem.

Do walki z odkładaniem działania Neil Fiore proponuje też metodę odwrotnego harmonogramu. Polega ona na wpisywaniu do kalendarza nie konkretnych zadań, a planowania odpoczynku, rozrywki i przyjemnego spędzania czasu. Dzięki temu dostrzegamy jak mało mamy czasu na efektywną pracę i lepiej go wykorzystujemy. Poza tym zmieniamy nasze myślenie o sobie z "osoby wiecznie obciążonej pracą" na "osobę zaangażowaną w rozrywkę oraz wydajną pracę". Metoda odwrotnego harmonogramu zaleca rozpoczęcie pracy i jej kontynuowanie przez 30 minut. Jest to część systemu zbliżona do techniki Pomodoro, której zalety już kiedyś opisywałam.

Końcówka książki opisuje zagadnienia pracy w stanie przepływu, odpowiednim dostosowaniu postępów oraz ogólne o odkładaniu działania w swoim życiu.

Jeszcze kilka rad, które mogą pomóc przy wprowadzaniu nawyku samodyscypliny

Zamień wymagania perfekcyjnej pracy na akceptację ludzkich ograniczeń. Zaakceptuj tak zwane błędy jako część naturalnego procesu nauki. Lepiej jest wykonać prawdziwą, nieperfekcyjną pracę, niż tylko marzyć o perfekcyjnie skończonym zadaniu. 

Zapisuj co robisz w ciągu dnia. Prosty akt zapisywania tego jak spędzasz czas w ciągu dnia drastycznie go zmienia. Od razu będziesz unikał bezsensownych działań. Przynajmniej u mnie to zadziałało.

Samodyscypliny można się nauczyć. Za każdym razem, gdy wykonasz jakieś zadanie od razu, zamiast je odwlekać tworzysz, bądź umacniasz połączenia neuronowe w Twoim mózgu odpowiedzialne za wytrwałe działanie i silną wolę.

Podsumowanie

Czytałam tę książkę chyba już kilka lat temu i częściowo już zatraciłam jej sens. Co prawda dzisiaj mam trochę specyficzny rozkład dnia i nie wszystko jest możliwe, czy potrzebne mi do zastosowania, ale postanowiłam wrócić do niej i wyciągnąć jak najwięcej. Szczególnie kuszący wydaje się być odwrotny harmonogram. Teraz kiedy moje priorytety skupiają się wokół rodziny wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem. Co mi jeszcze pomagało w podejmowaniu działań? Zapisywanie, co zrobiłam danego dnia. Sprawiało to wzrost poczucia własnej wartości oraz napędzało mnie do działania.

Książka naszpikowana jest przykładami z życia, co bardzo pozytywnie wpływa na jej odbiór. Poza tym autor przedstawia konkretne metody, które możesz wdrożyć, zamiast pustych stwierdzeń typu planuj i działaj. Ponadto dużo w niej inspirujących cytatów.

Jeżeli często zdarza Ci się przekładać zrobienie pewnych rzeczy na jutro ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie. Jeżeli chcesz zrozumieć dlaczego dopada Cię prokrastynacja to czym prędzej po nią sięgnij. Jeżeli chcesz odpoczywać bez poczucia winy jak najbardziej ją polecam.

"To nie dyscyplina, siła woli ani presja innych osób pomaga trzymać się ambitnego kierunku działania. To raczej swoboda wyboru możliwości, osobiste zaangażowanie w misję i chęć przejęcia odpowiedzialności za konsekwencje decyzji, które umacniają wolę i ośmielają ducha."
Neil A. Fiore

Jeżeli spodobał Ci się opis książki i chciałbyś ją kupić to możesz to zrobić tutaj (link partnerski do ceneo, gdzie możesz porównać ceny). Natomiast jeżeli nadal nie jesteś przekonany, czy to książka dla Ciebie to na stronie wydawnictwa Sensus możesz przeczytać darmowy fragment książki. A może już ją przeczytałeś? Jaka jest Twoja opinia na jej temat? 

You Might Also Like

1 komentarze

  1. warto wyrobić w sobie taki nawyk, ale to nie jest łatwe, pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń