David Allen - Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności

poniedziałek, grudnia 05, 2016

Chyba każdy z nas dochodzi do takiego momentu w życiu, w którym stwierdza, że musi się lepiej zorganizować. Bez względu na to, czym się zajmujemy pragniemy być bardziej produktywni. Chcemy lepiej wykorzystywać czas, osiągać nasze cele i marzenia. Pragniemy pozbyć się przytłoczenia tysiącem spraw, które są na naszej głowie. Męczy nas niepokój, czy o czymś nie zapomnieliśmy. I tu z pomocą przychodzi książka Getting things done, czyli sztuka bezstresowej efektywności.
David Allen zwraca w niej uwagę na koncepcję "otwartej pętli". Czyli na to, że każda niedokończona sprawa stale istnieje gdzieś w naszej głowie obciążając nasz umysł. Co prowadzi do problemów z koncentracją i pamięcią, niepokoju i zmęczenia. Dlatego autor proponuje system do zarządzania wszystkim, co pojawia się w polu naszej uwagi. Ma on doprowadzić nas do wyeliminowania wszystkich otwartych pętli, dzięki czemu będziemy mogli działać skutecznie i kreatywnie.

Pięć etapów systemu GTD


System GTD składa się z pięciu etapów: 
1. Gromadzenie
Zgromadzenie elementów przedstawiających lub reprezentujących wszystkie sprawy, które uważasz za niedokończone. Z życia osobistego i zawodowego, wszystkie duże i te bardzo błahe sprawy. Wszystkie sprawy gromadzisz w jak najmniejszej liczbie miejsc, będą to np.: jakiś pojemnik na "sprawy wpływające" w formie fizycznej, poczta email, notatki elektroniczne.
2. Analiza
Następnie wobec każdej sprawy należy podjąć jakąś decyzję. Jeżeli np. nie musisz nic robić wobec jakiejś zgromadzonej rzeczy to możesz albo ją wyrzucić, albo umieścić ją na liście "kiedyś/może, albo zarchiwizować do odniesienia się w przyszłości. Jeżeli natomiast należy podjąć działanie wobec jakiejś sprawy to: gdy zajmie ono mniej niż 2 minuty robisz je od razu, możesz je delegować (wtedy musisz umieścić je na liście oczekiwane, aby mieć pewność, że sprawdzisz czy zostało wykonane), zapisać w kalendarzu (zapisujesz tam tylko rzeczy, które muszą zostać wykonane w ściśle określonym terminie), lub zapisujesz najbliższe działanie, które musisz wykonać na liście rzeczy do zrobienia.
3. Porządkowanie
Porządkowanie polega na utworzeniu systemu spraw po analizie, czyli archiwum do odniesienia się, lista rzeczy kiedyś/może, lista spraw, na które oczekujesz, kalendarz, lista najbliższych działań, no i jeszcze lista projektów (czyli zadań, które wymagają więcej niż jednego działania).
4. Przegląd
Aby uzyskać powodzenie wdrożenia systemu musisz regularnie przeglądać zgromadzone sprawy.
5. Wykonanie
Jest to etap, podczas którego decydujesz, co zrobisz w danej chwili biorąc pod uwagę: sytuację w jakiej się znajdujesz, dostępny czas, Twoją energię oraz priorytety.

W książce oczywiście wszystko dokładnie jest opisane wraz z przykładami różnych spraw i przydatnymi narzędziami.


Najważniejsze "narzędzia" systemu GTD


To, co najbardziej przemawia do mnie z całej książki to zasada dwóch minut. Jeżeli chodzi Ci po głowie zadanie do wykonania, które nie zajmuje więcej niż dwie minuty to zrób je od razu. Ponadto zapisywanie każdej myśli, która w danej chwili wydaje nam się ważna (oczywiście wszystko w odpowiednim miejscu, aby nam nie zaginęło), umiejętność selekcji naszych pomysłów, szybkie podejmowanie decyzji co do spraw, zapisywanie zadań jako najmniejszych, pierwszych w kolejności czynności, które musimy wykonać, aby ukończyć zadanie. Warto wziąć sobie do serca te rady. Jak tylko się do nich stosuję, to od razu jestem bardziej produktywna, nawet pomimo tego, iż nie wprowadziłam kompletnego systemu do swojego życia.

Podsumowanie


Książka jest napisana z myślą o menedżerach dlatego jest zwyczajnie trochę "ciężka". Warto czytać ją w spokoju, najpierw w całości, a następnie poszczególnymi partiami wprowadzając określone rozwiązania w życie.
Podstawową zasadą, którą rekomenduje David Allen w dążeniu do efektywnej pracy i odpoczynku jest zorganizowanie zewnętrznego systemu. Dzięki niemu masz szansę odciążyć swój umysł od miliona spraw do załatwienia. Nawet jeżeli nie wykorzystasz w całości systemu, który proponuje autor to znajdziesz tam wiele wskazówek, które po zastosowaniu korzystnie wpłyną na Twoją wydajność. Wprowadzenie chociażby kilku zasad do swojego życia znacząco zmieni jego jakość.


Jeżeli spodobał Ci się opis książki i chciałbyś ją kupić to możesz to zrobić tutaj (link partnerski). Natomiast jeżeli nadal nie jesteś przekonany, czy to książka dla Ciebie to na stronie wydawnictwa Sensus możesz przeczytać darmowy fragment książki. A może już ją przeczytałeś? Jaka jest Twoja opinia na jej temat? Czy udało Ci się wdrożyć system GTD? 

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Bardzo dobra i rzeczowa recenzja! Sam czytałem GTD i uważam, że jest to świetna książka dla tych, co wiedzą, że muszą coś poprawić w sobie samym, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać.

  BisBrothers

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Dokładnie przy odpowiednim samozaparciu i konsekwencji można dzięki niej wprowadzić dobry system do swojego życia, oczywiście jeżeli się tego potrzebuje.

   Usuń
 2. Jeszcze nie czytałam tej książki, ale również zauważyłam, że jak zrobię od razu coś, co dosłownie wymaga ode mnie chwilki, to później jestem do przodu np. odłożyć bluzkę do szafy od razu, a nie czekać aż zgromadzę stertę bluzek i będę musiała spędzić więcej czasu porządkując je.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwykle to właśnie takie drobne czynności trzymają nas i porządek wokół w ryzach.

   Usuń