Jak wprowadzić dobre nawyki do swojego życia?

wtorek, stycznia 05, 2016

Chciałbyś zacząć ćwiczyć, medytować, wstawać wcześniej, ale brak Ci motywacji? Każdy z nas ma wiele takich postanowień. Przypominamy sobie o nich zwłaszcza teraz - na początku roku. Przez jakiś czas udaje nam się ich przestrzegać, ale szybko się poddajemy. Jak wprowadzać nawyki do swojego życia?


Po pierwsze powinniśmy mieć dobre podejście do naszych nawyków. Musimy zastanowić się, co chcemy wprowadzić do naszego życia na stałe. Dlaczego chcemy to wprowadzić? Jakie korzyści przyniesie nam ten nowy nawyk? Co stracimy, jeżeli tego nawyku nie wprowadzimy? Odpowiedzi na te pytania będą Cię motywować do zrobienia pierwszego kroku. Na początek wybierz tylko jeden nawyk, który chcesz wprowadzić. Przy wprowadzaniu kilku nawyków naraz istnieje ryzyko, że porażka w jednym obszarze przeniesie się na pozostałe. Nie musisz czekać z formowaniem zwyczaju do początku miesiąca, czy tygodnia. Pomyśl o tym, że każdy dzień zwłoki oddala Cię od Twojego celu. Zacznij już dziś.

Według różnych źródeł wyrobienie nawyku może trwać od 21 do nawet 100 dni. Tak naprawdę to ile dni zajmuje wprowadzenie nowego nawyku zależy od wielu indywidualnych czynników. Możesz wybrać jedną z dwóch strategii, jeżeli chodzi o czas wprowadzania zwyczaju:

1. Wybierasz przez ile dni będziesz wykonywał daną czynność (z przedziału 21-100). Należy tu jednak wziąć pod uwagę, że te przykładowe 21 dni, to muszą być dni jeden po drugim, w których wykonujemy daną czynność. To nie to samo, gdy udaje Ci się wykonać daną czynność co drugi dzień, nawet jeżeli w sumie zliczysz 21 wykonań. Chodzi o wyrobienie w sobie nawyku, czyli automatycznego wykonywania czynności, więc musisz robić to codziennie.

2. Nie określasz czasu. W końcu chcesz, żeby wykonywanie danej czynności stało się Twoim nawykiem, czyli żebyś robił to codziennie, nawet do końca życia. Może to trochę na wyrost, ale... może nie. Sam się zastanów. Dlatego pisałam na początku, o tym, żeby się dobrze zastanowić nad swoimi nawykami. Osobiście preferuję to drugie podejście, chociaż na początku wykorzystywałam pierwszą opcję. Tylko nie zniechęcaj się tym "na zawsze", za jakiś czas możesz na nowo rozważyć swoje nawyki i z pewnych zrezygnować.

Uwaga. Jeżeli po jakimś czasie, gdy już "wejdzie Ci w krew" robienie danej czynności może się zdarzyć, że z przyczyn losowych nie będziesz mógł jej wykonać. Nie rozpaczaj z tego powodu, ani nie zamartwiaj się tym. Po prostu zrób sobie dzień wolnego. Staraj się jednak nigdy nie opuszczać dwóch dni pod rząd. Ponadto zawsze analizuj dlaczego opuściłeś wykonywanie czynności i wyszukaj rozwiązanie na przyszłość.

Wielu badaczy sugeruje, że nawyki podążają pewnym cyklem, w skład którego wchodzą: wyzwalacz, rutyna i nagroda.  Aby stworzyć nowy nawyk zacznij od znalezienia dobrego wyzwalacza. Dobry wyzwalacz praktycznie nie potrzebuje twojej motywacji ani silnej woli. Motywacja i silna wola zwykle zawodzą. Zacznij od bardzo małych rzeczy, wykonuj czynności, które zajmują mało czasu i nie potrzebują motywacji. Z czasem bardzo powoli rozwijaj swoje nawyki. Stopniowo twoja chęć zmiany i motywacja zwiększy się, ponieważ są one jak mięśnie. Im więcej je ćwiczysz, tym są większe. 

"Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać."
Jim Ryun

Jeśli chcesz wykonywać pewne czynności bardziej automatycznie wystarczy wykonywać je zaraz po rzeczy, którą już dziś robisz automatycznie. Nowy nawyk zakotwiczaj do już wykonywanej czynności, do czegoś, co już jest Twoim nawykiem od dawna. Przez jakiś czas będziesz musiał się pilnować, ale w końcu, gdy zrobisz czynność A (stary nawyk), automatycznie zaczniesz robić czynność B (nowy nawyk). Jeżeli codziennie rano bierzesz prysznic to najlepiej tuż po nim balsamować całe ciało. Podczas codziennego gotowania obiadu wypijaj szklankę wody. 

Takie wprowadzanie nowych nawyków jest o wiele efektywniejsze, niż nie skorzystanie z tej strategii. Po jakimś czasie, gdy robimy czynność B już automatycznie możemy dodać kolejną czynność. Pamiętajmy jednak, że zawsze dodajemy kolejną czynność na koniec takiego łańcucha, ponieważ wdrożenie czynności C pomiędzy czynności A i B będzie wiązało się ze zmianą już "zakodowanego" łańcucha. Pomyśl o tym jakie działania wykonujesz codziennie bez zastanowienia. Wypisz je sobie na kartce, a następnie wybierz nawyk, który chcesz wprowadzić i dopasuj go do jednej z rzeczy, które wypisałeś.

Co mi szczególnie pomaga przy formowaniu nawyków? Metoda, którą wykorzystuję polega na zastosowaniu wizualnego śledzenia postępów we wprowadzaniu nawyków. Możesz to zrobić za pomocą kalendarza, aplikacji (aplikacja, z której ja korzystam to Goal Tracker na Androida) lub zwykłego arkusza kalkulacyjnego. Jeżeli chodzi o kalendarz to możesz skorzystać już z gotowego kalendarza (na przykład trójdzielnego) lub przygotować własny, czyli po prostu narysować na kartce papieru układ dni. Bez względu na to, co wybierzesz w kalendarzu zaznaczasz ptaszkiem (lub innym znakiem, ale według mnie najlepszy jest ptaszek), że danego dnia wykonałeś określoną czynność. Jeżeli korzystasz z kalendarza trójdzielnego to proponuję, aby każdą z części przeznaczyć na jeden nawyk. Tak samo w przypadku, gdy sam przygotowujesz taki kalendarz. Wtedy śledzenie postępów we wprowadzaniu nawyku jest bardziej czytelne. Na górze miesiąca zapisujesz jakiego nawyku on dotyczy. Jeżeli natomiast nie uda Ci się wykonać zadania stawiasz krzyżyk przy odpowiednim dniu. Ptaszek powinien być w kolorze, np. zielonym, a krzyżyk np. w czerwonym. Do tej metody możesz jeszcze wprowadzić pośrednie wykonanie czynności. Jeżeli chcesz wprowadzić nawyk codziennych ćwiczeń po 20 minut, to jeżeli uda Ci się to zrealizować danego dnia stawiasz zielonego ptaszka. Jeżeli ćwiczyłeś tylko przez 10 minut ptaszek może być żółty. Dzięki tej metodzie możesz się kontrolować, motywować oraz cieszyć swoją wytrwałością. 

Technika, którą przedstawiłam sprawdza się również w krótkoterminowych celach, ale jej główne zastosowanie to wprowadzenie trwałych nawyków do swojego życia. Tę metodę możemy również wykorzystać do wyeliminowania tak zwanych złych nawyków. Spędzasz całe godziny na facebooku albo przed telewizorem, jesz dużo słodyczy, codziennie pijesz piwo. Zielonego ptaszka stawiasz jeżeli przez cały dzień udało Ci sie unikać negatywnego zwyczaju (albo poświęciłeś na niego tylko określoną ilość czasu). Jedna z zasad zmiany nawyków, mówi, że jeżeli chcemy wyeliminować jakiś nawyk ze swojego życia, to powinniśmy zastąpić go innym (pozytywnym) nawykiem.

Co jeszcze może Ci pomóc we wprowadzaniu nowego nawyku? Warto ustanawiać elastyczne nawyki, zwłaszcza na początku. Ciężko będzie np. ćwiczyć przez godzinę dziennie aerobik. O wiele łatwiej postanowić, że każdego dnia będziesz wykonywał ćwiczenia przez 10-30 minut albo w tym czasie pójdziesz na spacer. Pomocne w przestrzeganiu nawyku może się okazać deklaracja rodzinie i przyjaciołom. Gdy pochwalisz się, że od dzisiaj będziesz codziennie ćwiczył lub przestaniesz jeść słodycze będziesz miał większą motywację, żeby nie okazać przed innymi braku silnej woli.

Krótkie podsumowanie:
  • miej świadomość dlaczego chcesz wprowadzić dany nawyk;
  • zacznij od jednego nawyku;
  • zacznij od dziś;
  • jeżeli wprowadzasz nawyki zajmujące dużo czasu zacznij tylko od kilku minut;
  • wprowadź pewien schemat.

Twoje codzienne zwyczaje wpływają na twoje życie. To, jakim jesteś człowiekiem, a nawet czy jesteś szczęśliwy. Warto więc zastanowić się jak możesz poprawić jakość swojego życia przez wprowadzenie bądź wyeliminowanie pewnych nawyków. Pamiętaj najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku.

You Might Also Like

0 komentarze