12 rzeczy, które musisz przestać robić, by być szczęśliwszym

środa, września 07, 2016


Mam sporo zaległości w blogowym świecie. A to przez tak zwany najważniejszy dzień w życiu, ale już się biorę do roboty. Nie zawsze osiąganie szczęścia wiąże się z nabywaniem nowych umiejętności. Czasami, aby być szczęśliwszym powinniśmy raczej porzucić pewne zachowania. Poniżej znajdziecie listę 12 rzeczy, które jeśli przestaniecie je robić sprawią, że Wasze życie będzie dużo łatwiejsze, a Wy będziecie szczęśliwsi. Niektóre z tych rad już sobie dobrze przyswoiłam, nad innymi muszę jeszcze popracować. A Wy? Co sądzicie o poniższych zachowaniach? Czy uważacie, że warto ich zaprzestać? Jak Wam to idzie? Napiszcie w komentarzu.

Rzeczy, które musisz odpuścić, by być szczęśliwym:


1. Porzuć swoją potrzebę posiadania zawsze racji

Kto nie chciałby być nieomylny? Niektórzy wręcz nie mogą znieść myśli, że mogą się mylić. Czasami tak bardzo chcemy udowodnić, że to my mamy rację, że wdajemy się w zażarte dyskusje, które pozostawiają niesmak i mogą się skończyć nawet zakończeniem relacji z drugą osobą. Czy warto? Wayne Dyer poradził, żeby za każdym razem, gdy czujemy potrzebę udowodnienia za wszelką cenę, kto ma rację, a kto nie, zadać sobie pytanie: czy wolałbym mieć rację, czy być miłym? Zastanów się jaka jest różnica. Czy naprawdę tak istotne jest, aby udowodnić kto ma rację. Sama lubię wdawać się w dyskusję, przedstawiać argumenty stanowiska opozycyjnego do mojego rozmówcy, pod warunkiem, że rozmowa przebiega na dobrym poziomie. Jeżeli czuję, że zbyt bardzo się emocjonuję, a mój rozmówca jest “głuchy i ślepy” na moje argumenty to odpuszczam.

2. Przestań stawiać siebie na ostatnim miejscu

Nie musisz sprostać wymaganiom każdego członka Twojej rodziny i przyjaciół. To Twoje życie i staraj się przede wszystkim zadowalać siebie. Nie da się sprostać wymaganiom każdego.  Pomyśl o sobie, zmęczony i sfrustrowany nie będziesz dobrym rodzicem, partnerem czy pracownikiem. Naucz się dbać o siebie, dopiero wtedy będziesz w stanie zadbać o innych. Niestety społeczeństwo negatywnie ocenia osoby dbające o siebie, nazywa je egoistami. Przez co mamy wyrzuty sumienia, gdy skupiamy się na sobie. Przy tym zachowaniu będę miała najwięcej pracy.

3. Porzuć swoją potrzebę posiadania kontroli

Chcesz kontrolować wszystko, co zdarza się Tobie i co dzieje się wokół Ciebie? Odpuść. Pozwól wszystkiemu i każdemu być takimi jakimi są, a zobaczysz jak pozytywnie to na Ciebie wpłynie. Twoje pragnienie, aby mieć wszystko pod kontrolą kosztuje Cię wiele nerwów i stresu. Nie da się kontrolować wszystkiego.

4. Przestań obwiniać innych

Weź odpowiedzialność za swoje życie. Przestań obwiniać innych za to, co masz lub za to, czego nie masz, za to jak się czujesz. Uświadom sobie, że tylko Ty jesteś odpowiedzialny za sytuację, w której się obecnie znajdujesz. Dopiero wtedy będziesz mógł ją zmienić. Szukanie winnych niczego nie wniesie do Twojego życia, zamiast tego skup się na tym co możesz zmienić, aby je poprawić. Więcej na ten temat pisałam w poście: Zmień swoje zachowanie tak, aby osiągnąć życie jakiego pragniesz - Zasady Canfielda.

5. Przestań negatywnie o sobie myśleć

Na pewno nie osiągniesz szczęścia jeżeli nieustannie będziesz mieć do siebie pretensje. Nie wierz we wszystko, co słyszysz w swoim umyśle. Traktuj siebie tak jak chciałbyś być traktowany przez innych. Bądź dla siebie miły i pełen szacunku. Jeżeli będziesz traktować siebie z szacunkiem to również otoczenie będzie Cię tak traktować.

6. Porzuć swoje ograniczające przekonania

Zapewne często pojawia się w Twojej głowie myśl, że czegoś nie możesz, nie potrafisz albo że coś jest niemożliwe. Są to tylko Twoje myśli, jesteś zdolny niemal do wszystkiego. Każdy wybitny w jakiejś dziedzinie człowiek kiedyś zaczynał i miał takie pojęcie o tej rzeczy, którą chciałby robić, jak Ty teraz. Często przez nasze przekonania skazujemy się na niepowodzenie i poczucie braku sensu. Działają one jak samospełniające się przepowiednia. Dlatego warto się nad nimi zastanowić i je zmienić. Dobre ćwiczenie na zmianę przekonań znajdziecie w tym poście ze stronie redefineyourself.pl.

7. Przestań narzekać

Im więcej narzekasz, tym bardziej pogarsza Ci się nastrój. Wpadasz w spiralę negatywnych uczuć i emocji. Przestań narzekać na ludzi, otoczenie czy sytuacje w Twoim życiu. To Ty jesteś odpowiedzialny niemal za wszystko, co Cię spotyka. A jeżeli narzekasz na coś, co nie zależy od Ciebie to tylko pogorszysz sobie nastrój. Lepiej wtedy zmienić myślenie. Więcej na temat narzekania w moim poście: Co nieco o narzekaniu.

8. Przestań krytykować

Przestań krytykować rzeczy, zdarzenia i ludzi, którzy są inni od Ciebie lub, które Ci się nie podobają. Wszyscy jesteśmy różni. To dzięki różnorodności świat jest taki piękny. Zastanów się jakie korzyści przynosi krytyka innych? Zwykle tylko frustrację. Jest mało prawdopodobne, aby Twoja krytyka zmieniła kogoś lub jakąś sytuację, ale za to na pewno przyniesie Ci negatywne odczucia.

9. Przestań, przejmować się tym, co pomyślą inni

Z ilu rzeczy zrezygnowałeś albo ilu rzeczy nie podjąłeś się w obawie przed tym, co pomyślą inni. Czy było warto? Nie mówiąc o tym, że często wyolbrzymiamy to, co mogą sobie pomyśleć inni. A na pewno część osób stwierdzi, że jesteśmy odważni podejmując jakieś wyzwanie. Nie bojąc się opinii innych. Nie warto, aby opinie innych osób,  a częściej nawet nasze wyobrażenia o nich powstrzymywały nas przed działaniem.

10. Przestań udawać, że jesteś tą osobą, co kiedyś

Ludzie się zmieniają. Każdy doświadcza wielu sytuacji lub zdarzeń, które go zmieniają. Zmieniamy zdanie na niektóre tematy, zmieniają się nasze marzenia i plany. Nie udawaj, że Ciebie to nie dotyczy. Pozwól sobie być kimś innym, niż kiedyś.

11. Przestań robić z “igły widły”

Czy często zdarza Ci się mocno przejmować czymś, co po jakimś czasie zupełnie traci znaczenie. Z pewnej perspektywy nie wpływa istotnie na Twoje życie. A Ty przez to nie mogłeś spać po nocach, traciłeś zdrowie i ochotę do życia. Nie zadręczaj się drobiazgami, nie wyolbrzymiaj problemów. Zajmuj się tylko tym, na co masz wpływ. Nie marnuj swojego czasu i energii na drobne problemy.

12. Nie zwalaj wszystkiego na brak czasu

Przyznaj się do swoich słabości w organizacji czasu lub marnotrawieniu go i staraj się je przezwyciężać. Dopiero, gdy dostrzeżesz prawdziwy problem, możesz próbować go pokonać. Na pewno zdarza Ci się zajmować czymś nieistotnym, wsiąkać na kilka godzin buszując po internecie lub siedząc przed ekranem telewizora. Oczywiście nie zapominaj o chwilach relaksu. Ale może warto najpierw wykonać najważniejsze zadania, które masz do zrobienia. A dla rozwijać jakieś hobby, które jednocześnie Cię odpręży.

Lista nie jest jeszcze kompletna. Na pewno każdy jest w stanie dodać jeszcze kilka pozycji. Możesz to zrobić na przykład w komentarzu.


You Might Also Like

4 komentarze

 1. Odkrywcza w swej oczywistości była dla mnie dziesiątka... a podobno człowiek co siedem lat staje się zupełnie kimś innym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to chyba coś o czym często zapominamy. Czego nie dopuszczamy do swojej świadomości.

   Usuń
 2. Podpisuję się pod tym tekstem obiema rękami. Zgadzam się w zasadzie z każdym punktem.Jednocześnie jest to 12 przypadłości, które w mniejszej lub większej ilości pojawiają się chyba u każdego, ale dobrze jest uświadomić sobie, że życie bez nich jest łatwiejsze. Kiedy uwierzymy w siebie, nie będziemy tracić czasu i energii na krytykowanie innych i udowadnianie za wszelką cenę, że mamy rację. Kiedy przestaniemy narzekać i weźmiemy życie w swoje ręce :) Myślę, że taką listę można sobie wydrukować i powiesić w widocznym miejscu. Tak dla inspiracji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, zdecydowanie warto do niej wracać od czasu do czasu.

   Usuń