Recenzja: Rachel Kelly - Spacerując w promieniach słońca

środa, kwietnia 05, 2017
Ostatnio miałam okazję przeczytać książkę Spacerując w promieniach słońca 52 sposoby na Twoje smuteczki autorstwa Rachel Kelly. Autorka przedstawia w niej 52 rady, pomysły na to jak zwiększyć swoje poczucie szczęścia. Wszystkie w oparciu o doświadczenia własne oraz innych osób.
Rachel Kelly swoją książkę określa jako coś w rodzaju misy sałatki pomysłów, spośród których można wybrać i zastosować te, które będą działać u nas. Niektóre rady dotyczą konkretnych wydarzeń i doświadczeń, takich jak święta, Nowy Rok, czy uroczystości i ważne wydarzenia w życiu naszych dzieci.
Część z przedstawionych sposobów będzie nam doskonale znana. Na przykład pozytywne myślenie, używanie odpowiednich słów, ćwiczenia oddechowe, praktyka uważności, ćwiczenie wdzięczności czy medytacji. Są to dosyć uniwersalne metody polecane niemalże na każdym kroku. Jednak to, co je odróżnia to komentarz autorki na temat doświadczeń z wprowadzania tych idei do swojego życia.
Z pozostałymi sposobami jeszcze się nie spotkałam albo jakoś szczególnie ich nie zarejestrowałam, nie mówiąc o wprowadzeniu w życie, ale jest ich raczej niewiele. Ponadto czasami są to po prostu rzeczy, które autorce sprawiają radość i stanowią "lekarstwo" na złe dni. Jak stworzenie rytuału przyjmowania poranka tak, aby wstawanie stało się przyjemniejsze, obserwacja zdarzeń z dalszej perspektywy, bez emocji jak mucha na ścianie, uspokajający wpływ dźwięku płynącej wody, odczuwanie radości z tego, że coś nas omija, klucz ptaków, technika HALT. Nie chcę tutaj zdradzać zbyt wiele, bo tak naprawdę książka jest bardzo krótka i zawiera bardzo zwięzły opis każdego pomysłu.
Rachel Kelly pisze o tym, że warto wsłuchać się w siebie, zadać sobie pytanie dlaczego odczuwamy konkretne emocje. Jednocześnie sugeruje, że każde nasze przeżycie czegoś nas uczy. Najlepiej, gdy wyniesiemy z życia same pozytywne lekcje. Nawet doświadczenie depresji uważa za bardzo ważne doświadczenie, które ukształtowało ją taką jaką jest. Pozwala jej doceniać chwile przyjemności.
Podoba mi się to, że każda metoda w tej książce przedstawiona jest w kontekście życia i doświadczeń autorki. Na przykład pisze ona o tym jak trudno było jej zacząć medytować. Zdecydowanie mogę się w tym momencie z nią utożsamić i skorzystam z jej rad.
Książka ta jest skierowana do każdego kto czuje się zestresowany i przytłoczony oraz potrzebuje znaleźć sposób na wyciszenie i zwiększenie swojego poczucia szczęścia. Z jednej strony są to sposoby szeroko znane, ale z drugiej otrzymujemy wartość dodaną w postaci komentarza autorki oraz wiele metod zebranych w jednym miejscu. Książka oferuje proste i skuteczne wskazówki do wprowadzenia w życie od zaraz. Nawet niewielkie zmiany mają duży wpływ na nasze życie i samopoczucie.
Tak jak napisała Rachel Kelly nasze życie składa się z wzlotów i upadków. Jestem obecnie w fazie wzlotu, więc wydaje mi się, że nie potrzebuję takiego poradnika, ale może się przyda gdy zacznę "spadać":).

Rachel Kelly - dawniej dziennikarka, a obecnie pisarka oraz psychoterapeutka. Doświadczyła depresji, o której nie boi się mówić publicznie. O swoich przeżyciach napisała książkę Black Rainbow.

"Nie można po prostu być szczęśliwym, wciskając odpowiedni guzik w swojej głowie. Szczęście jest często konsekwencją naszego sposobu myślenia oraz tego, co robimy, czy jest to, pielęgnacja ogródka, czy pomaganie innym."
Rachel Kelly


A czy Ty słyszałeś o książce Spacerując w promieniach słońca? Co sądzisz o tego typu poradnikach? Jeśli spodobał Ci się opis książki i chciałbyś ją kupić to możesz to zrobić tutaj.


You Might Also Like

0 komentarze