Kevin Kruse - 15 tajemnic zarządzania czasem

czwartek, lutego 16, 2017

Czy mimo starań nie udaje Ci się ukończyć wszystkich zaplanowanych zadań? Czy z tego powodu wciąż odczuwasz przemęczenie oraz narastającą frustrację? Czy Twoja skrzynka mailowa pęka w szwach? Czy zostajesz w pracy po godzinach, aby zakończyć projekty, których nie udało Ci się wykonać w Twoim czasie pracy? W końcu czy rezygnujesz ze swojego czasu wolnego na rzecz zadań typu "muszę zrobić"? Sięgnij po książkę Kevina Kruse'a a prawdopodobnie uporasz się z powyższymi problemami.

O czym jest 15 tajemnic zarządzania czasem?

Autor postanawia przekonać nas, że czas jest naszym najcenniejszym zasobem, a następnie podaje wskazówki jak właściwie nim gospodarować. W tym celu przeprowadził ankiety i wywiady z milionerami, olimpijczykami, wzorowymi studentami i uczniami oraz wieloma przedsiębiorcami. Wnioski ze swoich badań przeplatane z własnymi doświadczeniami podzielił na 15 tajemnic zarządzania czasem. Ale to nie wszystko, książka oferuje dużo więcej. Jednak to, co jeszcze znajdziesz w książce opiszę w dalszej części recenzji, a zacznę od "15 tajemnic".
Pierwszy rozdział zwraca uwagę na małą wielką liczbę 1440. Jest to ilość minut w ciągu doby. Warto sobie uświadomić, że każda minuta jest cenna i niepowtarzalna. Nie będziesz jej mógł przeżyć jeszcze raz. Autor zachęca do zastosowania przypomnienia w formie karteczki z ilością minut w ciągu doby. Za każdym razem, gdy na nią spojrzysz uświadomisz sobie jak cenny jest Twój czas i przeprowadzisz szybką analizę czy to, co w danej chwili robisz jest warte poświęcania Twojej uwagi?
Kolejna część książki mówi o priorytetach i celach. Najpierw ustal swoje priorytety, a następnie określ swój MIT (most important task). Musisz też zdecydować jakie konkretne działania będą prowadzić Cię do celu, a także, które z tych aktywności są najważniejsze właśnie w tej chwili. Tu ciekawie można wykorzystać dodatek do książki.
Pozostałe rozdziały opisują kolejne sposoby takie jak: planowanie zadań w kalendarzu zamiast prowadzenia list to-do, pogodzenie się z tym, że zawsze będzie coś jeszcze do zrobienia, prowadzenie notatnika, nauczenie się odmawiania, stosowanie zasady Pareta, delegowanie zadań, stosowanie bloków tematycznych, system "dotknij tylko raz", odpowiednia poranna rutyna oraz utrzymywanie energii na wysokim poziomie. Ostatni sekret jest najważniejszy. Bo prawda jest taka, że "nigdy nie będziesz mieć więcej czasu, możesz mieć tylko więcej energii". A wtedy zrobisz więcej.
Każdy fragment opisujący "tajemnice" zarządzania czasem zawiera na końcu pytania, które może sobie zadać przedsiębiorca, osoba zajmująca kierownicze stanowisko, wolny strzelec, uczeń/student albo osoba pracująca w domu. Podpowiadają one w jaki sposób możesz wykorzystać wiedzę zawartą w danym rozdziale książki w zależności od tego kim jesteś. Następnie znajduje się opis sekretu w jednym zdaniu oraz informacja o dodatku, o którym napiszę później.
Oprócz tytułowych 15 tajemnic książka zawiera jeszcze podsumowanie w formie opisu połączenia wszystkich technik, dodatkowe 20 sztuczek, które pozwolą zaoszczędzić czas oraz zwiększyć produktywność, opisy wskazówek udzielonych przez każdą z ankietowanych grup ludzi odnoszących sukcesy oraz 110 cytatów dotyczących zarządzania czasem.

Co sądzę o książce 15 tajemnic zarządzania czasem?

Mimo tego, że autor przekonuje, o możliwości wykorzystania każdego sekretu w wielu sytuacjach zawodowych mam wrażenie, że książka jest głównie kierowana do przedsiębiorców (choćby prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) lub osób na kierowniczych stanowiskach. To znaczy myślę, że przedsiębiorcy czy kierownicy będą mogli zastosować/wypróbować praktycznie każdą wskazówkę. W publikacji znalazł się fragment o outsourcingu, który w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularny, a podane rozwiązania, czy firmy po prostu u nas nie działają. Oczywiście zawsze można znaleźć jakieś odpowiedniki w naszym kraju jednak miło by było przeczytać o nich już w książce. Jednakże nie wpływa to na ogólną ocenę książki. Cóż, takie uroki czytania zagranicznych autorów.
Wydaje mi się jednak, że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Sama poczyniłam sporo notatek. Część z rad zamierzam wprowadzić od razu, a część poczeka na czas, gdy ich wprowadzenie będzie możliwe i bardziej celowe.
W książce 15 tajemnic zarządzania czasem znajdziemy mnóstwo różnych pomysłów i idei. Teoretycznie pochodzą one od ankietowanych "ludzi sukcesu". Chociaż sam autor przedstawia również wiele własnych pomysłów, przemyśleń i rozwiązań. W pewnym momencie przekonuje nawet do minimalizmu, poprzez ograniczenie liczby rzeczy, które posiadamy, a dokładniej zastanowienia się przed zakupem każdej rzeczy.

Co otrzymujesz oprócz książki?

Poza książką otrzymujesz darmowy dodatek, który możesz pobrać z serwera wydawnictwa. W bonusie znajdziesz m.in. podsumowanie 15 tajemnic, planner dnia, czy arkusz najważniejszego zadania. Dodatek zdecydowanie przypadł mi do gustu. Możesz przećwiczyć pewne kwestie biorąc pod uwagę sposoby i rady zawarte w książce albo wydrukować i wracać do najważniejszych zagadnień w ramach przypomnienia. Oczywiście dodatek mógłby być bardziej rozbudowany. Ponadto otrzymujemy jeszcze dostęp do ankiety, która pozwoli nam przeanalizować swoje zachowania w kontekście zarządzania czasem.

Czy warto kupić książkę Kevina Kruse'a?

Jak to często bywa jest to książka, która "nie odkrywa Ameryki", ale stanowi bardzo dobre i motywujące zestawienie technik "zarządzania czasem". Przypomina trochę Zjedz tę żabę, więc jeżeli spodobała Ci się książka Tracy'ego (której recenzję możesz przeczytać tutaj) to ta pewnie również przypadnie Ci do gustu.
Książka wypełniona jest mnóstwem cytatów ludzi sukcesu, które są inspirujące do zmiany, a jednocześnie stanowią potwierdzenie, że powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenie osób odnoszących sukcesy.
Kevin Kruse jest przedsiębiorcą i autorem kilku bestsellerów "New York Timesa". Prowadząc pierwszą firmę popełnił mnóstwo błędów. Przepracowywał się i nie dbał o równowagę w życiu. Ostatecznie zbankrutował. Następnie poznał koncepcję "Wholehearted Leadership" oraz nauczył się zarządzać swoim czasem, co przyczyniło się do tego, że założył i sprzedał kilka świetnie radzących sobie na rynku firm.

Jeżeli spodobał Ci się opis książki i chciałbyś ją kupić to możesz to zrobić tutaj. Natomiast jeżeli nadal nie jesteś przekonany, czy to książka dla Ciebie to na stronie księgarni Onepress możesz przeczytać darmowy fragment książki. A może już ją przeczytałeś? Jaka jest Twoja opinia na jej temat?

"Sprawność to robienie rzeczy we właściwy sposób. Skuteczność to robienie rzeczy właściwych."
Peter Drucker


Książka została udostępniona do recenzji przez wydawnictwo Helion.

You Might Also Like

0 komentarze