Czy warto marzyć?

środa, października 05, 2016

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś marzyć. Zapewne o wiele częściej będąc dzieckiem niż w dorosłym życiu. Niestety dorośli (niekiedy nieświadomie) zabijają w nas chęć do fantazjowania. Pewnie często zdarzało Ci się słyszeć, że nie wolno żyć marzeniami, że życie to nie bajka. Takie podejście wzbudziło w nas lęk przed marzeniami. Marzenia uważane są za domenę dzieci, za infantylne. Powszechnie panuje przekonanie, że aby do czegoś dojść należy twardo stąpać po ziemi.
A jeżeli już mówi się o marzeniach w dorosłym życiu to z naciskiem, że trzeba je zrealizować. Jeżeli nie marzysz o wielkich rzeczach jesteś przeciętniakiem. Jeżeli nie realizujesz swoich marzeń jesteś do niczego. Dlatego też jak już marzymy to tylko o rzeczach, które w naszym mniemaniu są osiągalne. Boimy się marzyć, ponieważ boimy się, że nie uda nam się spełnić tych marzeń. Ale czy naprawdę każde marzenie musi być zrealizowane?
Za tworzenie marzeń odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu kontrolująca myślenie artystyczne i twórcze. To o czym i jak często marzymy warunkuje nasz wiek, środowisko czy postawa wobec życia. W dorosłym życiu marzymy głównie o rzeczach niezwykle dla nas istotnych: różnego rodzaju sukcesach, satysfakcjonujących związkach z innymi ludźmi, ekscytujących wydarzeniach oraz o posiadaniu pewnych materialnych rzeczy.
Marzenia powstają zwykle wtedy, gdy odczuwamy braki w jakimś obszarze naszego życia. Gdy przyjrzymy się naszym marzeniom bliżej możemy dowiedzieć się na czym nam zależy, jakich zmian w życiu pragniemy, jakie są nasze wartości oraz jaką mamy postawę wobec życia. A gdy się tego dowiemy możemy stworzyć nasz plan działania, wybrać cele, metody oraz  środki służące realizacji marzeń. O ile tylko pragniemy je spełnić.

Czy marzenia motywują do działania?

Zdarza się, że marzenia są naszą siłą napędową. Mobilizują nas do działania. Ale nie zawsze tak jest. Zależy to od wielu czynników. Od tego jak jesteśmy ukształtowani psychicznie, jakie marzenia sobie stawiamy, jakie przeszkody napotykamy, czy naprawdę wierzymy w swoje marzenia. Niestety czasami jest tak, że marzenia wręcz nas demotywują. Troszkę więcej na ten temat napiszę w kolejnym wpisie.

A więc czy warto marzyć?

Warto, ale mądrze. Gdy marzysz możesz zaprojektować w wyobraźni zdarzenia, które mogą nastąpić w przyszłości. Możesz więc je przeanalizować, zastanowić się nad ewentualnymi trudnościami w realizacji. Przemyśleć jakie kroki musisz wykonać, by je osiągnąć. Albo zastanowić się co wtedy czujesz i czy naprawdę Ci na tym zależy? I tu przechodzimy do pytania czy każde marzenie musi być zrealizowane? Na przykład większość ludzi marzy o tym, by mieć dużo pieniędzy. Ale gdy się nad tym zastanowisz to jak będziesz się wtedy czuł? Czy nie będziesz się bał, że Twój partner lub partnerka są z Tobą tylko dla pieniędzy? A Twoi przyjaciele? Czy lubią Ciebie, czy to że masz fajny dom z basenem? Czy naprawdę Ci na tym zależy? Każda sytuacja ma dwie strony medalu. Dlatego uważam, że niektóre marzenia nie powinny wychodzić poza sferę naszej wyobraźni.

Dlaczego nie realizujemy swoich marzeń?

Głównie przez natłok codziennych zajęć i rozpraszaczy, które skutecznie odciągają nas od myślenia o tym, czego naprawdę pragniemy. Kultura życia poświęcającego się innym nie pozwala nam myśleć o sobie. Poza tym to o czym pisałam wcześniej, czyli lęk przed niezrealizowaniem marzeń. Brak pewności siebie i niskie poczucie własnej wartości. Zwykle marzenia wydają nam się po prostu zbyt piękne, aby były prawdziwe.

A jakie marzenia warto realizować?

Te, których nie tylko osiągnięcie sprawi Ci satysfakcję. Te, które nie spełniają się w jednym punkcie, gdy zrobisz bądź osiągniesz jakąś rzecz. Te, które tak naprawdę są trwałe i są “drogą”, jeżeli wiecie o co mi chodzi.

Jakie są wady i zalety marzeń?

Marzenia zwykle dotyczą czegoś przyjemnego, przez co podnosi się poziom endorfin w naszym organizmie, a on skutkuje naszym dobrym samopoczuciem. Niestety zdarza się też, że czasami marzenia nas frustrują. Bo bardzo chcielibyśmy, aby były już rzeczywistością, a wiemy jak wielka przepaść nas od nich dzieli.
Marzenia mogą pomóc nam przetrwać trudne chwile. Zarówno te błahe/mało istotne, gdy siedzimy znużeni przed komputerem w pracy i marzymy tylko o tym, by znaleźć się w domu na kanapie, jak i te naprawdę trudne, gdy musimy przeprawić się przez pustynię:) Myślę, że często ludzie na jakimś etapie swojego życia żyją tylko marzeniami. Niektórzy ciężko pracują za granicą (lub nie) marząc o tym, że odłożą pieniądze na  dom. Na każdego marzenia działają inaczej i nie zawsze są dobre. Niedobrze jest kiedy uważamy, że gdy tylko osiągniemy jakieś marzenie to będziemy szczęśliwi. Bardzo często okazuje się, że po osiągnięciu marzeń nadal nie jesteśmy szczęśliwi. Albo czujemy pustkę, brak celu. Dlatego tak jak pisałam wcześniej warto, aby naszym marzeniem była też droga do celu.

I nie myśl, że marzenia są nieważne, że powinieneś być rozsądny. Albo, że powinieneś cieszyć się tym, co masz, a nie pragnąć ciągle czegoś więcej. Oczywiście wszystko w jakiś zdrowych granicach, ale warto żyć z marzeniami. Nie bój się marzyć. Marzenia mogą Ci pomóc projektować przyszłość.
A co Ty myślisz o marzeniach? Oddajesz się im, czy już dawno o nich zapomniałeś? Mobilizują Cię, czy raczej frustrują?

“Szczęśliwi Ci, którzy mają marzenia i są gotowi ponieść koszty ich urzeczywistnienia.”

Kardynał Leon J. Suenens

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Warto czasem słowo marzenie zamienić na cel, zrobić plan i działać.

  I o każde marzenie warto walczyć! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, niestety często boimy się nawet spróbować zrealizować jakieś marzenie. A w większości przypadków potrzeba niejednej próby.

   Usuń
 2. Niektóre marzenia są właściwie dla samego marzenia... ot, by się lepiej zasypiało ;) inne wyznaczają cele. Oczywiście, że warto marzyć!

  OdpowiedzUsuń