Recenzja: Mateusz Grzesiak - Psychologia nauczania

wtorek, sierpnia 29, 2017Książka Psychologia nauczania Mateusza Grzesiaka to poradnik zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Sam autor twierdzi, że każdy z nas w niektórych sytuacjach pełni rolę nauczyciela, więc wiedza zawarta w książce jest uniwersalna. Uważam, że to zbyt duże uogólnienie, choć być może niektóre rady mogłabym wykorzystać w swoim życiu. Na pewno książka przyda się osobom, które często wykonują prezentacje czy to w pracy, czy na uczelni, ale też dużo mogą z niej wyciągnąć osoby, które nauczaniem zajmują się zawodowo: nauczyciele, trenerzy, czy mówcy. Nie orientuję się czy jest na polskim rynku wydawniczym dostępna inna książka, która tak kompleksowo mówi o tematyce nauczania jak książka Grzesiaka. Jest ona zdecydowanie godna polecenia osobom, które się interesują tym tematem. Autor książki wie o czym pisze bowiem ma już kilkanaście lat doświadczenia w prowadzeniu przemówień. Wykłada między innymi na Oxfordzie i występuje nawet przed 10 tysięczną publicznością.

Co dokładnie znajdziesz w Psychologii nauczania?

Mateusz Grzesiak zaczyna od poruszenia pewnych kwestii, które mają istotne znacznie w procesie nauczania: podejścia, misji, autorytetu, metodologii, samorozwoju, odpowiedzialności i innych. W książce znajdziemy rozdział poświęcony językowi ciała trenera wraz z wieloma przykładami również w postaci zdjęć. Chyba wszyscy dobrze wiemy, jak ważna jest komunikacja niewerbalna. Nasz przekaz (werbalny i niewerbalny) powinien być spójny. Autor poświęcił temu zagadnieniu sporo miejsca. Nie tylko opisał w jaki sposób trener powinien stać, czy poruszać się, ale też jak może wpływać na myśli uczestników za pomocą gestów i co one wywołują.
W dalszej części książki Grzesiak opisuje pozycje percepcyjne jakie powinien przyjmować trener w różnych sytuacjach. Jako że każda osoba ma inne doświadczenia i przekonania dobry nauczyciel będzie potrafił dostrzec odmienne punkty widzenia oraz odczuwać to, co jego uczniowie. Czytając tę książkę dowiesz się czym jest raport, dlaczego jest tak ważny oraz jak go zbudować. Podczas nauczania bardzo ważne są też komunikaty otoczenia dotyczące tego jak uczysz. Dzięki ich zrozumieniu i wykorzystaniu możesz stałe udoskonalać swoje umiejętności.
Rozdział "Format prezentacyjny" mówi o tym, jak świadomie tworzyć profesjonalne prezentacje. W tym rozdziale Grzesiak bardzo szczegółowo charakteryzuje elementy dobrej prezentacji. Podaje przykłady i dogłębnie je opisuje.
W pozostałej części książki autor porusza zagadnienia interakcji grupowych (jak tworzyć grupy, jakie korzyści może to przynieść, jak pracować z grupami), współpracy z innymi trenerami, logistyki szkoleń oraz biznesu szkoleniowego.

Zalety i wady książki Mateusza Grzesiaka

Jak widać materiał jest obszerny i nauczyciel bądź trener na każdym etapie znajdzie w tej książce coś dla siebie. Wielką zaletą książki, o której wcześniej nie wspomniałam są ćwiczenia w niej zawarte. Jest ich naprawdę bardzo dużo i dzięki nim możemy nauczyć się jak w praktyce wykorzystywać właśnie zdobytą wiedzę.
Autor podkreśla to, aby przekazywana wiedza nie była tylko suchą teorią, że nauczyciel powinien też uczyć jak można praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę.
Natomiast wadą Psychologii nauczania może być trudność w zrozumieniu niektórych kwestii przez laika za sprawą zastosowania słownictwa specjalistycznego.

"Sam dostęp do wartościowych informacji nie gwarantuje ich aplikacji; gdyby tak było, każdy, kto czyta książki o bogaceniu się, stawałby się krezusem. Warunkiem aplikacji jest stworzenie środowiska, które zachęci do wdrożenia treści."

Mateusz Grzesiak jest psychologiem, trenerem, przedsiębiorcą, autorem 13 książek. Sam mówi, że uczenie innych jest jego pasją, misją i pracą. Na uwagę zasługuje fakt, że uczy w 7 językach.


Jeżeli spodobał Ci się opis książki i chciałbyś ją kupić to możesz to zrobić tutaj. Natomiast jeżeli nadal nie jesteś przekonany, czy to książka dla Ciebie to na stronie księgarni Onepress możesz przeczytać darmowy fragment książki. A może już ją przeczytałeś? Jaka jest Twoja opinia na jej temat?

You Might Also Like

0 komentarze