Recenzja: Jen Sincero - Jesteś kozak!

piątek, sierpnia 04, 2017


Książka Jesteś kozak! Uwierz w siebie i zacznij żyć pełnią życia to poradnik typu jak żyć szczęśliwie. Autorka zachęca w niej do zmiany swojego życia. Czytając tę książkę możemy uświadomić sobie własne słabości, blokady oraz ograniczenia. Dostarcza ona inspirujących przykładów i mocnych motywacji. Znajdziesz w niej również dużo pomysłów i rad jak zmienić się na lepsze.
Na wstępie chciałam zaznaczyć, że autorka ma specyficzne poczucie humoru i nie każdemu może ono przypaść do gustu. Spodobały mi się niektóre błyskotliwe porównania, jednak część wolę pozostawić bez komentarza. Tytuł książki w mojej ocenie nie robi dobrego wrażenia, wszystko za sprawą tłumaczenia angielskiego "badass" na kozak, który może się źle kojarzyć.
W całej książce znajdziemy dużo opowieści z życia samej autorki. I tak na początku opowiada ona o tym, jak to miała w miarę wygodne i komfortowe życie jednak czegoś jej w nim brakowało. Cóż... zapewne brzmi to trochę znajomo. Tu nachodzi mnie refleksja, że w dzisiejszych czasach bardzo wiele osób ma podobne przemyślenia, co autorka i w związku z tym jest duży popyt na poradniki typu "jak żyć". Czy kiedyś ludzie tak nie myśleli? No dobra wracamy do tematu. Po napisaniu paru oczywistości, że musisz nie tylko wiedzieć, czego chcesz, ale przede wszystkim podjąć decyzję i zacząć działać, autorka wyciąga cięższe działa.
Jesteś kozak to źródło wielu mądrych i sensownych założeń oraz refleksji na temat naszego życia (które omówię poniżej). Niestety (według mnie, bo może innym to nie przeszkadza) autorka jest gorliwym "wyznawcą" sekretu. Jeżeli słyszałeś kiedyś o książce "Sekret" lub o prawie przyciągania to chyba rozumiesz, o co mi chodzi. I to nie jest tak, że kompletnie to przekreślam. Bo uważam, że coś w tym jest. Gdy na przykład skupiamy się na czymś to prędzej wpadniemy na rozwiązanie danego problemu lub jakiś świetny pomysł, itp. Ale dobudowywanie historii z wibracjami na odpowiednim poziomie to chyba nie dla mnie. Sincero pisze o łączności z Energię Źródła oraz Wielkiej Drzemce (!). Przyznam, że trochę mnie to raziło, ale to, co znalazłam poza tym chyba zrekompensowało moją irytację. Do rzeczy.

Co ciekawego znajdziesz w książce Jen Sincero Jesteś kozak?

- Znajdziesz w niej trochę na temat negatywnych przekonań w naszej podświadomości.
- O tym jak pokochać siebie (konkretne pomysły).
- O tym, aby nie przejmować się tym, co inni o Tobie myślą i dlaczego.
- Jak odkryć kim jesteś i jakie jest Twoje powołanie?
- Znajdziesz też podstawy medytacji oraz dodatkowe opcje i sugestie (bardzo mi się spodobała ta część).
- Słowo na temat wdzięczności.
- Jak pozbyć się żalu/wybaczyć?
- Jak pozbyć się stopujących Cię zachowań i zmienić swoje myślenie na proaktywne?
- Słowo na temat prokrastynacji i jak sobie z nią radzić.
- Co zrobić, gdy czujesz się zbyt przeciążony?
- Jak pozbyć się strachu?
- Znajdziesz też fragment dotyczący pieniędzy i przekonań na ich temat.
I jeszcze mnóstwo innych mniejszych porad jak być szczęśliwszym.

Pozwolę sobie przytoczyć kilka "dobrych wiadomości", którymi dzieli się z nami autorka:
"1. Wszyscy wiemy więcej, niż sobie uświadamiamy.
2. Przyciągają nas rzeczy, do których mamy naturalny talent (co jest ważniejsze niż zdobycie wykształcenia w danej dziedzinie, tak przy okazji).
3. Nie ma lepszego nauczyciela niż konieczność.
4. Pasja zwycięża nad lękiem."

Z reguły wyciągam tylko jeden cytat z recenzowanej książki, ale w tej znalazłam tak wiele interesujących refleksji, że muszę umieścić kilka:

"Obserwowanie, jak ktoś bez wahania podąża za marzeniami, może być bardzo trudne dla kogoś, kto poświęcił życie na przekonywanie samego siebie, że nie może tego zrobić."

"Większość odpowiedzi ukazuje się nam, gdy działamy, a nie gdy siedzimy i się zastanawiamy."

"Bardzo często udajemy, że podjęliśmy decyzję, podczas gdy tak naprawdę robimy coś tylko na próbę, dopóki nie stanie się zbyt trudne."

Czy tak nie jest? Tutaj Sincero przytacza historię Henrego Forda. Chyba każdy też słyszał o wytrwałości Thomasa Edisona, który przeprowadził ponad dziesięć tysięcy nieudanych prób, nim udało mu się skonstruować żarówkę. Ważne jest też to, by nie słuchać innych, gdy mówią, że się do czegoś nie nadajemy. O Edisonie nauczyciel powiedział, że jest za głupi, by się czegokolwiek nauczyć. Nauczyciel muzyki Beethovena powiedział mu, że nie ma za grosz talentu, a Michael Jordan został wyrzucony ze szkolnej drużyny koszykówki za brak talentu. To naprawdę inspirujące przykłady wytrwałości w dążeniu do celu pomimo negatywnej reakcji otoczenia.

"Prawdziwą klęskę poniesiesz tylko wtedy, gdy się poddasz. Wszystko inne to zbieranie informacji."

"Jeśli naprawdę czegoś pragniesz i podejmiesz postanowienie, że to zdobędziesz, to tak się stanie. (...) Na świecie jest mnóstwo ludzi, którzy żyją takim życiem, o jakim marzysz. Wielu z nich jest mniej utalentowanych i mniej wspaniałych niż Ty. Kluczem do ich sukcesu jest to, że oni postawili wszystko na jedną kartę, przestali słuchać swoich starych wymówek, zmienili złe nawyki i po prostu wzięli dupę w troki."

 Znajdziesz też kilka rad jak to zrobić.

Książka Jesteś kozak jest naładowana motywacyjnymi hasłami, które z jednej strony są nam dobrze znane, ale z drugiej ich powtarzania nigdy dość. Jednak poza hasłami znajdziemy też bardziej konkretne rady, co zrobić, aby zmienić siebie i swoje życie. Niektórych mocno może irytować cała ta otoczka "Wszechświat Ci sprzyja", ale mimo to uważam, że warto sięgnąć po tę książkę, zwłaszcza jeżeli jesteś osobą, która potrzebuje takich motywacyjnych kopniaków.

Jen Sincero - jest autorką bestsellerów oraz trenerką, pomagając ludziom zmieniać swoje życie na lepsze. Obecnie nie ma stałego miejsca na ziemi, podróżuje po świecie i wypełnia swoją misję.


Jeżeli spodobał Ci się opis książki i chciałbyś ją kupić to możesz to zrobić tutaj. Natomiast jeżeli nadal nie jesteś przekonany, czy to książka dla Ciebie to na stronie księgarni Onepress możesz przeczytać darmowy fragment książki. A może już ją przeczytałeś? Jaka jest Twoja opinia na jej temat?

You Might Also Like

0 komentarze