Recenzja: Jadwiga Korzeniewska - Ograć nawyki

wtorek, października 17, 2017

Wydaje się, że praktycznie każdy chce zmienić w swoim życiu jakiś nawyk. A zdecydowana większość praktycznie codziennie myśli o kilku rzeczach, które chciałoby wprowadzić bądź wyeliminować ze swojego życia. Ja raczej od nich nie odbiegam. Myślimy o rzuceniu palenia, schudnięciu, zdrowym odżywianiu, regularnej aktywności fizycznej, oszczędzaniu i wielu innych rzeczach. Ale jakoś ciężko nam się zmienić. Mamy przypływ motywacji i nawet zdarza się, że nie poddamy się walkowerem tylko dzielnie trwamy w naszych postanowieniach. Zwykle przez tydzień, w porywach przez miesiąc. Co zrobić, aby zmiana była trwała? A może by tak ograć nawyki?

Książka Jadwigi Korzeniewskiej Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej opisuje narzędzie, które ma pomóc w walce z nawykami. Jest to grywalizacja i polega na przekształceniu drogi do osiągnięcia celu w grę. Zainteresowani?

Autorka książki logicznie zakłada, że to, co nas powstrzymuje na naszej drodze ku zmianie to wyrzeczenia, dyscyplina, czas i determinacja, które zwyczajnie nas przerastają. Wykorzystanie grywalizacji sprawia, że proces zmiany staje się ciekawy, a nawet ekscytujący. Dzięki niej podsycimy swoją wewnętrzną motywację, a zmianę potraktujemy jak wyzwanie. Bo z czym Wam się kojarzy gra? Bo mi z rozrywką, zabawą i mile spędzonym czasem.

Co konkretnie znajdziecie w książce Ograć nawyki?


Na początek trochę teorii, czyli dowiemy się dlaczego czujemy opór przed zmianą. Poznamy tajemnicę silnej woli. Następnie przyjrzymy się na czym polega tworzenie się nawyków oraz jak oswobodzić się z pętli nawyku. Na końcu części pierwszej dowiemy się jakie korzyści odniesiemy przekształcając drogę do zmiany w grę.

W kolejnej części zajmiemy się już projektowaniem właściwej gry. I tak poznamy zasady tworzenia reguł gry. Przeczytamy o tym, dlaczego powinniśmy wyznaczać cele przez pryzmat wartości. I jeszcze parę innych konkretnych informacji jak krok po kroku zaplanować naszą grę.

W trzeciej części poznamy przykłady wykorzystania mechanizmów gier przez autorkę oraz inne osoby. Dzięki nim możemy lepiej uświadomić sobie na czym polega tworzenie takiej gry. Autorka przestrzega jednak przed skopiowaniem zasad z oczywistego powodu, że to, co działa u innych niekoniecznie będzie działać u nas i radzi dostosować grę do nas samych.

W ostatniej części zawarte są dobre rady autorki. Są to dodatkowe wskazówki, które mogą zwiększyć szansę powodzenia w trwałej zmianie nawyków.

Moja opinia o książce Ograć nawyki


Jest to książka napisana bardzo lekko. Ma się wrażenie, że słuchamy albo czytamy list od dobrej znajomej. I choć cała koncepcja może się wydawać trochę dziecinna, to chyba warto spróbować, biorąc pod uwagę, że mamy nawyki, których nie możemy zmienić od lat. W przystępny sposób przekazana jest wiedza na temat badań i teorii naukowych o nawykach. Co mnie najbardziej przekonuje w tej metodzie? To, że dzięki niej podejście muszę, które pojawia się przy zmienianiu nawyków zamienia się w chcę. I choć na początku byłam trochę sceptyczna, to teraz już jestem przekonana i mam zamiar wypróbować tę metodę. A przykłady opisane na końcu są bardzo pomocne.Jeżeli spodobał Wam się opis książki i chcielibyście ją kupić to możecie to zrobić tutaj. Natomiast jeżeli nadal nie jesteście przekonani, czy to książka dla Was, to na stronie księgarni Onepress możecie przeczytać darmowy fragment książki. A może już ją przeczytaliście? Jaka jest Wasza opinia na jej temat?

You Might Also Like

0 komentarze